Jojo efekt. Jak se mu vyhnout a co to je.

Pokud už jste někdy vyzkoušeli nějakou dietu, s pojmem jojo efekt jste se určitě setkali. Ve zkratce to znamená, že v krátkém čase výrazně zhubnete a po ukončení diety a návratu do běžného režimu, naberete kila zpět. Je to ale vůbec pravdivé tvrzení?

Stinnou stránkou jojo efektu nejsou pouze kila, která vám ukážou stejné číslo jako byla původní váha, ale tělo si rádo přihodí ještě něco navíc. A to se opakuje pořád dokola. To škodí nejen vašemu organismu, ale je to i velmi demotivující. Jojo efekt je i často spojován s keto dietou. Jak je to ale doopravdy s opětovným nabíráním váhy? Lze díky keto dietě opravdu zhubnout i bez jojo efektu?

Jojo efekt detailněji

Abyste se (opětovně) nedostali do začarovaného kruhu hubnutí a přibírání, musíte nejdřív jojo efekt pochopit. Většinou se objevují několik týdnů po skončení diety. Ta bude pravděpodobně nejdříve úspěšná, ale jakmile se vrátíte k původnímu stravovacímu režimu a špatným zlozvykům, kila se začnou vracet zpět a vyšplhat se mohou až na původní váhu. Za to může jak ztráta svalů a tím zpomalený metabolismus, tak přejídání a špatná životospráva. Po úspěšné dietě budete mít pocit, že si můžete takzvaně dopřát a odměnit se.

Čím více máte svalové hmoty, tím rychlejší je vaše spalování. A to platí i pro spalování tuků. Pokud ale hubnete příliš rychle, ztrácíte i svaly. Váš metabolismus rapidně zpomalí a při návratu k běžné stravě, se tuk ukládá ještě ochotněji. Vliv na jojo efekt mají i výkyvy nálad, které se řeší nezdravým přejídáním.

Žádná přesná dieta vám nepomůže udržet kila dole

Pokud chcete snížit váhu, a hlavně bez jojo efektu, rovnou zapomeňte na extrémní diety. U takových diet dojdete pouze k tomu, že z jídelníčku budete muset vyřadit všechna oblíbená jídla a bude se ozývat hlad. Pro vaše tělo to bude zbytečný stres a takovou dietu je pak náročné dotáhnout do úspěšného konce.

Pokud i přesto setrváte a dietu dokončíte a na váze uvidíte vysněné číslo, tak s největší pravděpodobností se vrhnete po prvním jídle, na které jste mysleli celou dietu. No a samozřejmě jedno pokušení odstartuje pravidelné porušování a za nějakou chvíli zjistíte, že jste se dostali tam, kde jste byli na samém začátku. S nadváhou, frustrovaní a demotivovaní se k dietě vrátit znovu.  

Změňte myšlení v hlavě na jiný životní styl

Nevnímejte dietu jako na něco dočasného či omezujícího. Berte ji jako součást vašeho nového já a zdravého životního stylu. Dieta vám musí dělat radost, i když to zpočátku vyžaduje velké změny. Důležité je zařadit zdravou stravu a návyky do vašeho běžného života. Místo trpění a držení hladovky kvůli redukci vaší váhy, vsaďte raději na vyvážený jídelníček, pohyb a v neposední řadě si naordinujte klidový režim. Řešení, které vám pomůže zhubnout bez jojo efektu, je volba takové diety, ze které nebudete nešťastní a vyčerpaní.

Nenechte vyhrát jojo efekt, ať zvítězí keto dieta

Jojo efekt vám pomůže nejdříve zhubnout tuk i svaly, ale zpátky naberete už jen tuk. To se vám s ketonovou neboli proteinovou dietou nestane. Při správném nastavení jídelníčku a příjmu proteinu totiž svaly chráníte a hubnout budete pouze tuk. 

Nejtěžší na celém procesu hubnutí může být poskládání stravy tak, aby to bylo správně. Proteinová dieta KetoMix vám s tím pomůže. Dostanete dopředu sestavený jídelníček s pokrmy, které připravíte velmi rychle a snadno bez zdlouhavého stání u plotny. A výběr je opravdu pestrý, můžete vyzkoušet proteinové koktejly, pečivo, těstoviny, polévky, omelety nebo dokonce čokoláda či chipsy.

A co z toho plyne?

Jojo efekt je důsledkem nepromyšleného a špatně naplánovaného hubnutí. Nezapomínejte, že pokud nebudete trpěliví a uspěcháte to, nebudete o svém životním stylu přemýšlet v dlouhodobém horizontu. Shozená kila se vám pravděpodobně vrátí zpět. Pokud chcete zhubnout trvale, nebojte se obrátit na odborníky. Ti vám velmi rádi poradí s nastavením správné diety a také vám pomohou s udržením váhy i po jejím skončení.