Pět mýtů o ketonové dietě

Pojďte se s námi podívat na mýty ohledně bílkovinnové, proteinové nebo také ketonové diety. Možná budete překvapeni, co vše jste nevěděli.

keto mix 15.5.20191653 (1)

Bílkovinná, proteinová dieta, či ketonová dieta. Ať už jím říkáte jakkoliv, jsou založené na podobném principu. Na sníženém příjmu sacharidů na minimum a zvýšeném příjmu bílkovin. Ačkoliv vás tento vždy krátkodobý způsob stravování může zbavit nadváhy a s ním spojených zdravotních a jiných obtíží, panuje kolem nich spousta mýtů a polopravd.

1: Celý den jím jenom bílkoviny

Naše tělo potřebuje všechny makroživiny – tedy sacharidy, tuky i bílkoviny. Kdybychom nějakým zázrakem jedli pouze a jen bílkoviny (proteiny) bez zbylých živin, náš organismus a psychika by to brzy nezvládly. Vždyť i náš mozek pro svou činnost sacharidy potřebuje a denní příjem nesmí dlouhodobě klesnout pod 50 g. Dobře nastavená proteinová dieta s tím počítá, proto pokud se obrátíte na odborníka, zůstanete v omezeném režimu pouze pár týdnů, nikoliv napořád. Poměr přijímaných živin se postupně ustálí na normálu.

2: Ketonová dieta je nebezpečná pro játra a ledviny

Bílkoviny se tráví v zažívacím traktu, kde se štěpí na aminokyseliny a přes střevní stěny se dostávají do krevního řečiště. Pokud jíme více bílkovin, vzniká tudíž i více aminokyselin než standardně a tělo má více práce s odbouráváním. Tento proces probíhá v játrech a vzniká při něm jako odpad močovina, jež následně projde přes ledviny a odchází z těla ven. Proto se mluví o zatížení jater a ledvin. Při běžném stravování se obecně doporučuje sníst denně bílkovin 0,8 až 1,2 g. Při ketonové dietě se denní dávka bílkovin zvýší. Navýšení je tedy opravdu minimální a u zdravého jedince se nejedná o žádné riziko. Oproti tomu několik až desítek kilogramů nadváhy, které s sebou pořád vláčíme, naše tělo prokazatelně ohrožují.

3: Po skončení diety nastane jojo-efekt

Nejčastější chybou je úvaha „už jsem zhubla to, co jsem chtěla, jdu zase jíst jako dřív“. Pokud se po ukončení jakéhokoliv dietního režimu vrátíte zpět k dřívějšímu jídelníčku, pochopitelně přijde jojo-efekt. Zde pak není na vině samotná dieta, ale návrat k původním stravovacím návykům, kvůli kterým jste dříve nabrali.  Rozumné diety vás mají postupně připravit na budoucí kvalitní a vyvážený jídelníček s ideálním poměrem živin.

4: Proteinové nápoje jsou jen pro sportovce

Proteinové nápoje vídáme u sportovců, kteří ho pijí s oblibou po tréninku. V tomto případě se obvykle jedná o jedno druhové (často syrovátkové) a rychle vstřebatelné drinky. Jejich hlavní funkcí je dostat se rychle do svalů, jež v tom okamžiku potřebují výživu, aby mohly regenerovat a sílit. Jestli chcete spíše zhubnout nebo doplnit jídelníček, musíte se poohlédnout po úplně jiných proteinových nápojích. Takových, které obsahují širší spektrum bílkovin, pomaleji se vstřebávají a zasytí tudíž na delší dobu. V případě, že cestujete nebo zkrátka nemáte čas a možnost v klidu zasednout ke stolu, poslouží skvěle jako kvalitní náhrada jednoho jídla.

5: Musím se takto stravovat napořád

Proteinovou dietu, stejně jako jakoukoli jinou, nejde držet věčně. Má svůj začátek i konec. Je vhodné po skončení proteinové diety navyšovat sacharidy postupně. Přidávání sacharidů do jídelníčku po skončení diety by mělo být pozvolné a strava energeticky vyvážená, aby nedošlo k nepříznivému jojo efektu. Pokud byl člověk před ketonovou dietou zvyklý jíst nadměrné množství sacharidů, zejména ve formě jednoduchých cukrů, neměl by se k tomu rozhodně vracet, jinak je téměř jisté, že svá pracně shozená kila nabere velmi rychle zpět.


monika-telupilova-foto
Autor článku
Monika Tělupilová

Výživová poradkyně s desetiletou praxí v podnikání v oblasti výživy a vystudovaná nutriční terapeutka. Založila dvě pobočky výživové poradny, a to v Šumperku v roce 2010 a v Brně v roce 2012. Za dobu působení jimi prošlo několik tisíc klientů. Každodenně pomáhá desítkám lidí s úpravou jídelníčku za účelem zdravého stravování, redukce či nabírání hmotnosti. V roce 2017 byla porotkyní a součástí nutričního týmu pečujícího o finalistky České MISS. Výsledky úspěšných klientů můžete najít v časopise Tina. Několikrát vystupovala v ČT v pořadu Sama doma a Dobré ráno. Pravidelně publikuje v Brněnském deníku Rovnost, její citace se objevují v článcích na internetových portálech v Česku i na Slovensku. Je nutriční garantkou celorepublikového projektu Pestrá strava – CEFF v České i Slovenské republice.