Na hladovku zapomeňte! Co vám zaručeně pomůže zhubnout?

Hubnutí už dávno neznamená, že se musíte trápit a hladovět. Pro začátek stačí, když si budete hlídat přijímané a vydané kalorie. Pokud vás zdravý životní styl zajímá, tak tuto informaci určitě nečtete poprvé. Samotný půst nebo hladovka vám ale nepomůže trvale a zdravě shodit přebytečná kila. S největší pravděpodobností se totiž stane, že při špatně nastavené dietě budete hladovět.

Ze začátku každé diety je velká motivace a chuť, která ale později vyprchá. Začnete se cítit vyčerpaní a nebudete mít energii na pokračování v dietě. Možná si říkáte, že o tom přece dieta je. Má vám dát zabrat, abyste zhubli. Víte, že musíte změnit svoje stravovací návyky a prostě si na to zvyknout. Hladovka ale není potřeba. 

Držet dietu a jíst zdravě můžete i bez toho, abyste hladověli a trápili se. V tomto článku se dozvíte, proč hladovka nepomůže k vysněné postavě a poradíme vám, jak shodit přebytečná kila jiným způsobem. Vhodná dieta vás v boji totiž podpoří. Zdravým a dlouhodobým efektem.

Hladovka versus půst

Víte, jaký je rozdíl mezi hladovkou a přerušovaným půstem? Pro mnoho lidí je to stejné, ale není tomu tak. Pokud přerušovaný půst držíte, jak máte, uvidíte kromě úbytku na váze i zlepšení vašeho zdraví. To se u hladovky říct nedá. 

A co je tedy přerušovaný půst? Metoda, u které se střídají dvě fáze. Půst a jídlo. Nejčastější a nejoblíbenější je časový poměr 16:8. To je šestnáctihodinový interval, v němž nepřijímáte žádnou potravu a v osmihodinovém intervalu normálně jíte. Jak už bylo řečeno, kromě úbytku na váze, má půst pozitivní vliv na vaše zdraví. Snižuje riziko rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění nebo cukrovky. Zpomaluje proces stárnutí a může dokonce i významně prodloužit délku života. Naopak u hladovky nepřijímáte žádné nebo velmi omezené množství jídla. Přijaté živiny jsou hluboko pod vaší kalorickou potřebou.

Když to shrneme, tak přerušovaný půst znamená, že přijímáte potravu v předem daném kontrolovaném časovém okně. U hladovky naopak úplně vynecháváte stravu či dlouhodobě přijímáte velmi malé množství kalorií. Jak rychle zhubnout, aby to bylo zároveň i zdravé? 

Co se děje v těle, když hladoví

Pokud chcete shodit přebytečná kila, musí být vaše tělo v kalorickém deficitu. To znamená snížit množství přijatých kalorií ve svém jídelníčku nebo zvýšit vydané kalorie pomocí fyzické aktivity. Ovšem ani dlouhodobě snížený kalorický příjem ne vždy znamená, že budete hubnout to, co chcete nebo si udržíte shozenou váhu.

Tip! Pokud si nevíte rady, jak s hubnutím začít, doporučujeme si přečíst těchto 20 tipů, jak zhubnout.

Foto c.2

Zpomalí se metabolismus

 Vaše tělo začne při velkém kalorickém deficitu využívat  jako hlavní zdroj energie uložené tuky, pak nakonec  i svalovou hmotu. Při dlouhodobém kalorickém deficitu se přizpůsobí snížením bazálního metabolismu. 

Počet spotřebovaných kalorií při bazálním metabolismu je jen takový, aby  se tělo udrželo v klidovém stavu při životě.  Aby si tělo při hladovce zachovalo co nejvíce energie, začne pak spalovat mnohem méně kalorií a celý metabolismus se tak zpomalí. Což má za následek zastavení hubnutí.

Hladovka? Tělo nebude fungovat efektivně

Vaše tělo může začít upřednostňovat pouze základní funkce jako jsou například dýchání nebo tlukot srdce, a to na základě délky hladovění a množství přijatých kalorií. Ostatní procesy, na které potřebuje také vydat nějakou energii, automaticky zpomalí.

Hladovka se projeví některými z těchto problémů: :

  • Vlasy a nehty – mohou se vám lámat a zpomalí se jejich růst
  • Imunita – ta se oslabí, a i obyčejné nachlazení budete zvládat o dost hůř
  • Zažívání a pocity hladu – najednou vás mohou přepadávat návaly hladu, můžete trpět nadýmáním a podrážděným žaludkem
  • Pleť – stárne rychleji a jakékoliv její poranění se bude hojit déle a hůř
  • Kosti – ty slábnou a může hrozit i osteoporóza

Hladovění pro lidský organismus není vůbec zdravé a tělo se s tím snaží bojovat. To vám potvrdí i naše výživová poradkyně Monika Rychlovská Tělupilová: „I když nejdříve rychle zhubnete, pro správné fungování potřebujete dostatek kalorií. Vaše tělo se proto bude ze všech sil snažit a pracovat na tom, aby vám zdraví a kilogramy ztracené hladověním vrátilo zpět.

Hladovka má vliv i na psychiku

Když hladovíte a držíte dietu, může to vést dokonce k tomu, že u vás propukne porucha příjmu potravy. Začnete si odpírat určitá jídla, budete mít strach při vybírání a nakupování potravin a prohloubí se negativní postoj k jídlu. Projeví se závislost na vlastní váze, velikosti oblečení a nadměrném cvičení. V extrémním případě to dojde až k anorexii nebo bulimii.

Přísné omezování kalorií a s tím spojené hladovění není rozhodně zdravé a z dlouhodobého hlediska neudržitelné. Hladovka postupem času zpomalí metabolismus a vaše tělo přestane fungovat tak, jak má. Krásné, dokonalé a hubené postavy vidíme všude. Na sociálních sítích, na obálkách módních časopisů nebo v reklamách. To pro mnoho žen bývá velice frustrující a rozhodnou se pro drastické diety. Ale nezapomínejte na to, že hubnout se dá opravdu i zdravě. Jak rychle zhubnout? 

Jak hubnout zdravě

Neriskujte své zdraví a zkuste raději ověřené a zdravé způsoby hubnutí. Nebudete hladovět, trápit se a jíst jídla, která vám nechutnají. Nakonec zjistíte, že hubnutí s dietami je jednoduché a dostanete se na váhu, jakou jste vždycky chtěli.

Jezte více proteinu

Díky proteinové dietě budete mít rychlý úbytek tuku, ale neztratíte svalovou hmotu, potřebnou energii a nepřepadne vás pocit hladu. Můžete ji znát i pod pojmem bílkovinová nebo ketonová dieta. Základem je pravidelný a vyvážený stravovací režim, který se dělí do tří fází. Každá fáze je založena na specifickém jídelníčku a seznamu povolených či zakázaných potravin. Pokud pro vaše tělo není vhodné hubnout se speciálně sestaveným ketonovým programem, doporučujeme zařadit do jídelníčku alespoň proteinové nápoje nebo proteinové tyčinky. Předejdete tomu, abyste ztráceli svalovou tkáň a zpomalili si metabolismus.

Tip! Vyzkoušejte tento ochutnávkový balíček KetoMix. 

 

Najdete zde třicet pět porcí na sedm dní.
 


Zaměřte se na fyzickou aktivitu

Pohyb velmi pozitivně ovlivňuje psychiku a zlepšuje fyzickou kondici. Nemusíte nutně trávit 2 hodiny v posilovně, ale bohatě stačí zařadit minimálně 30 minut fyzické aktivity denně. Začněte s něčím lehkým. Například chůzí do schodů, tancem nebo jízdou na kole.

Silový trénink

Během hubnutí pomáhá posilování zachovat a budovat svalovou hmotu. Čím více máte svalové hmoty, tím pro vás bude hubnutí snadnější. A i přesto, že se zrovna nehýbete nebo nesportujete, svaly spalují energii.

Nenakupujte polotovary

Jídelníček mějte sestavený z kvalitních potravin a vynechte ty průmyslově zpracované. Nestravujte se v rychlém občerstvení a raději si připravujte jídlo doma s sebou do krabičky. Budete mít stoprocentní přehled o tom, co jíte a připravíte si jídlo, které má mnohem méně kalorií, je bohaté na proteiny, vlákninu a obsahuje zdravé tuky. Nestane se vám, že budete hladovět.

Tip! Vyzkoušejte některé recepty, které vám ušetří čas a nemusíte složitě přemýšlet, co si uvařit.

Slazené nápoje jen zřídka

Pitný režim je velice důležitý, ale raději si odpusťte slazené a energetické nápoje. Ani míchané drinky se nedoporučují, protože obsahují spoustu cukru a kalorií. Sáhněte raději po vodě nebo bylinkových čajích.

Tip! Vyzkoušejte tyto ochucené nápoje, které si velmi snadno připravíte, abyste nemuseli pít pouze čistou vodu.

Snažte se být v pohodě

Psychika člověka je velice důležitá a jak všichni víme, stres nikomu neprospívá. Také zpomaluje proces hubnutí, proto se mu snažte vyhýbat. K uklidnění mysli vám pomohou meditace, různá dechová cvičení a jóga.

Tip! Posilovat doma? No ano. Podívejte se na náš video seriál Protáhni se.

Závěrem

Může se zdát, že cesta za vysněnou postavou bude obtížná a samozřejmě netvrdíme, že je to lehké. Ovšem hladovka rozhodně není ten správný směr. Zdravé hubnutí si vyžaduje vhodnou dietu. Takovou, která vám bude dělat radost, uvidíte výsledky a vydržíte u ní. I když je dieta svým způsobem nějaké omezení v jídle, rozhodně byste při ní neměli cítit vyčerpání nebo hlad. 

I dietu si můžete užít. Jak už bylo několikrát zmíněno, hladovka je nezdravý způsob hubnutí a nejde držet dlouhodobě. Je jasné, že na začátku uvidíte celkem rychlý pokles váhy a bude vás to nutit k tomu, abyste v hladovění pokračovali. Vaše tělo ale bude trpět. Zpomalí se metabolismus, narušíte si správné fungování těla a později vám to velmi negativně začne ovlivňovat i vaši psychiku.

I když jdou zpočátku kila dolů, velmi brzy je naberete zpět,“ doplňuje negativní stránku hladovění Monika Rychlovská Tělupilová.

Zaměřte se na diety, které jsou pro tělo zdravější. I když je budete dodržovat, tělu tím neuškodíte.  Začátky mohou být těžké, ale jakmile se naučíte zdravě a lépe jíst, bude to hračka. Zkuste začít s KetoMixem. K dispozici vám bude i dohled odborníků a pokud budete potřebovat s čímkoliv pomoct či poradit, jsou tu pro vás. Nezapomeňte také na pravidelný pohyb. Jakmile si vy a dieta vytvoříte pozitivní vztah, bude pro vás o dost jednodušší dodržovat zdravý životní styl. Hledáte tipy, jak rychle zhubnout? Na našem webu KetoMix jich máme ještě hodně.