keto dieta jako vhodné stravování pro diabetiky?

Diabetes neboli cukrovka je jedno z nejčastějších onemocnění v České republice, ale i v mnoha dalších zemích. A kdo je diabetik? Ten, kdo má zvýšenou hladinu glukózy v krvi. Zdravému člověku se hladina glukózy v krvi přirozeně vyrovnává. Tuto schopnost mají diabetici narušenou. Je to porucha produkce či využití inzulínu tedy hormonu, který je produkován slinivkou břišní.

Jak už to u mnoha nemocí bývá, i tady je potřeba dodržovat správné stravovací návyky, životní styl a konzumovat správné potraviny. Nestačí z jídelníčku vyřadit jen cukry, ale je důležité dodržovat i dietu. Diabetes má dva typy, které mají podobné projevy ale naopak odlišné příčiny vzniku. Cukrovka 1. typu vzniká nejčastěji v dětství a člověk je odkázán na píchání inzulínu po celý svůj život. Cukrovka 2. typu je mnohem častější. Při léčbě je nutné držet dietu nebo injekčně podávat inzulín či brát léky nebo může jít o kombinaci jednotlivých opatření, které mají za cíl srovnat hodnoty glykémie.

Pokud toto onemocnění máte, tak v tomto článku vám dáme tipy, na co si dát pozor a jaké jednoduché recepty vám ušetří čas v kuchyni.

Co může jíst diabetik?

I přesto, že cukrovka s sebou nese zákazy či omezení ve stravování, existuje už mnoho alternativ, které dietu usnadní.

V potravinách najdeme 3 druhy živin. Těmi jsou:

  • sacharidy
  • proteiny (bílkoviny)
  • tuky

Jídelníček pro cukrovkáře by měl být pestrý, ideálně sestavený tak, aby v něm byly bílkoviny, tuky a sacharidy stanovené podle doporučení ošetřujícího lékaře. Co tedy může jíst diabetik neomezeně? Nic. Měl by mít dávky jednotlivých živin přesně definované od diabetologa nebo spolupracujícího nutričního terapeuta. Zdravé sacharidy, které jsou v jídelníčku obsaženy by měly být celozrnné. Kromě sacharidů věnujte pozornost i zdravým tukům. Ty obsahují zejména tučné ryby, ořechy a semena, olivy, avokádo, extra panenský olivový a řepkový olej.

Tip! Vyzkoušejte 7denní balíček KetoMix, který obsahuje 35 porcí jídla.

 

Připravili jsme ukázkový jídelníček s tipy na recepty a odkazy na potraviny, které může diabetik zahrnout do své diety, pokud se rozhodne pro keto a dietu mu schválí ošetřující diabetolog.

Po každém jídle nezapomeňte zkontrolovat hodnoty glykémie.

Hodnoty glykémie tabulka

Hladina cukru v krvi v normě Zvýšené riziko cukrovky Vysoká pravděpodobnost cukrovky
Hladina cukru v krvi – na lačno Do 5,5, mmol/l Od 5,6 do 7,0 mmol/l 7,1 mmol/l a více
Hladina cukru v krvi – po jídle Do 7,5 mmol/l Od 7,6 do 11,0 mmol/l 11,1 mmol/l a více
Zdroj: Benu - Mgr. Ľubica Sobčáková 

Cukrovka: hodnoty glykémie

Ideální hladinou cukru je 4 až 5,9 mmol/l. krve. Pokud je naměřena glykémie pod 3,9 mmol/l. je to stav, který se nazývá hypoglykémie, a to značí velmi nízkou hladinu krevního cukru. Berte to jako varovný signál, který vám naznačuje, abyste neprodleně doplnili sacharidy. Při jejich nedoplnění nebo prodlevě s doplněním by mohlo dojít až ke kolapsu a ohrožení života. V základní výbavě každého diabetika by měl být glukometr. Je to přístroj, který měří hodnoty glykémie z prstu a zvládnete to z pohodlí domova.

Co nesmí jíst diabetik?

A čemu byste se naopak měli vyhnout? Ze svého jídelníčku si vyškrtněte polotovary či konzervy, bílé pečivo, tučná masa či tučné (bez toho tučné u mléčných výrobků by bylo možné pochopit, že se jedná o veškeré mléčné výrobky) mléčné výrobky, limonády a všechny slazené nápoje. Další nevhodné potraviny jsou dochucovadla, jako je kečup, hořčice a veškeré dresinky. Pozornost věnujte i jídlům, která jsou hodně slaná.

Cukrovka: příznaky

Diabetik 1. typu má příznaky většinou výrazné a projevují se velmi rychle. Diabetik 2. typu má příznaky naopak pozvolné a někdy se nemusí objevit vůbec. Příznaků neléčené cukrovky je hned několik. Můžete pociťovat únavu či malátnost. Dalším typickým příznakem je žízeň a na základě toho pak častěji chodíte na záchod ve dne i v noci. Může se vám zhoršit dokonce i vidění. Tyto příznaky se mohou objevit i v těhotenství.

Těhotenská cukrovka se objevuje až u 18 % těhotných žen. U většiny však po porodu zmizí. Nejčastějšími důvody vzniku cukrovky v těhotenství jsou například genetika, obezita a špatný životný styl nebo vyšší věk matky může zvýšit riziko těhotenské cukrovky.

Jaké alternativy použít místo cukru?

Pokud si potřebujete osladit kávu, čaj nebo si něco dobrého upéct. Použijte místo cukru čekankový sirup. Má nízký glykemický index a v kuchyni má své využití. Nejvhodnějším low carb sladidlem je stévie, má nulový glykemický index, je přírodní, nezpůsobuje zubní kaz i když je mnohonásobně sladší než řepný cukr.

Další alternativou, která se při dietách používá jako sladidlo, je med. Může diabetik med? I když mezi medem a cukrem je spousta rozdílů, tak se konzumace medu s diabetem nedoporučuje, ale můžete ho použít vně na ošetření následků nemoci.  Pokud i tak chcete do svého jídelníčku zařadit med, určitě se poraďte se svým lékařem.

Dia potraviny, které vás překvapí

Ačkoliv jsme v moderní době, kde máme velké množství možností, vždy si dávejte pozor na to, co kupujete za potraviny. Nápis dia ne vždy musí znamenat, že je to opravdu vhodné pro diabetiky Rozhodně ale nemůžeme všem výrobcům dia potravin křivdit. Existuje opravdu velké množství potravin vhodných pro diabetiky, které byste předtím dost možná přehlíželi.

Je mnoho obchodů, které umožňují online nákup těchto potravin. Možná vás překvapí, že se nemusíte vzdávat sladkého ani na Vánoce či Velikonoce, protože existuje varianta dia cukroví. Co takové mandlové dortíčky? Jednoduchý a rychlý recept, který uspokojí chuťové pohárky. Mnoho výrobců má ve své nabídce i dia sušenky, které jsou opravdu dia, ze kterých si lze připravit i vynikající dia dort. Pokud jste se obávali, že tyto dobroty jsou navždy pasé, není tomu tak. Dnešní pokročilá doba nabízí opravdu spoustu skvělých potravin a také jednoduché dia recepty, které zvládne každý.

Tip!  Rozhodně vyzkoušejte recept na velikonočního beránka bez cukru. Můžete použít jakoukoliv jinou formu a upéct si i mimo velikonoční období opravdu skvělý dezert, kde nenajdete ani špetku cukru.

Diabetik a alkohol. Zakázaný nebo povolený?

Nadměrné pití alkoholu škodí zdravým lidem a také diabetikům. I malé množství alkoholu může hladinu cukru kriticky snížit až k hypoglykémii, tak buďte opatrní.

Tip!  Věděli jste, že existuje dia pivo, které má snížený obsah cukru?

Low carb strava jako vhodná dieta při cukrovce?

Nízkosacharidová strava, jak už název napovídá, omezuje množství sacharidů ve stravě. Denní limit se liší podle různých zdrojů, ale v průměru se uvádí maximální hodnota kolem 130 gramů sacharidů. keto dieta, která spadá do nízkosacharidových diet, je ještě omezenější na příjem sacharidů, který by měl být 30-50 gramů za den.

Tento druh stravování může být vhodný jen pro určité diabetiky. Proto před započetím diety její vhodnost konzultujte s vaším ošetřujícím diabetologem a v průběhu keto diety buďte pod dohledem odborníků, kteří vám s čímkoliv poradí.

Zdravotní omezení, kterého se nebojte!

I přesto, že se cukrovka nedá vyléčit, je to nemoc, která se dá zvládnout. Doba jde dopředu a díky tomu si můžete i přes toto onemocnění dopřát skvělá a plnohodnotná jídla. Pokud jste se báli, že už si nezamlsáte, tak doufáme, že díky tomuto článku jsme vás tohoto pocitu zbavili. Na trhu je mnoho skvělých alternativ, které vám vaše oblíbené pokrmy či nápoje dokážou vynahradit.