Expertka na výživu radí: Jak přes svátky nepřibrat

Sváteční pohoda jde ruku v ruce s dobrým jídlem. Jak si s tím vším ale poradit, abyste se v lednu při pohledu na váhu nezhrozili? A jak to vyřešit, když už dietu držíte? Odpovědi hledejte v našem článku.

Foto 1 (1)

Blíží se vánoční svátky a s nimi i každoroční hrozba nabraných kilogramů. Je to čas, který si chceme pořádně užít a s tím jsou podle českých zvyků spojeny hlavně velké porce dobrého a často nezdravého jídla.
„Jedna věc je, pokud se o vánočních svátcích přejídá průměrně vážící a jinak zdravě se stravující člověk. Ten obvykle nabere kilogram, maximálně dva, protože si stále drží určitou míru. Navíc kila v následujícím období po návratu k běžným rutinám v jídelníčku zase shodí,“ uvádí Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyně KetoMix a dodává: „Za daleko větší problém považuji, když to stejné dělá člověk, který trpí nadváhou nebo dokonce obezitou. Jak potvrzuje má praxe, tito lidé si totiž během svátků dopřávají mnohem více, a proto i podstatně více přiberou. Nabrané váhy se pak zbavují obtížněji.“
Pokud se během roku stravujete zdravě a o Vánocích pouze „šlápnete vedle“, asi můžete být v klidu. Pokud to není váš případ, zkuste na to jít letos lépe. „Předcházet problémům je vždycky lepší, než je řešit až po jejich vzniku. A to se týká také jídla. V odlehčené variantě se dají připravit i pokrmy z běžného vánočního jídelníčku,“ přibližuje Monika Rychlovská Tělupilová.
Příprava nízkosacharidových odlehčených jídel není nijak náročná. Důležité je samozřejmě vědět, po jakých surovinách sáhnout a čím nahradit suroviny jako mouku, cukr nebo brambory. Připravili jsme proto pro vás seriál zdravějších vánočních receptů.
Zkuste si letos připravit jinou rybu než tradičního kapra, odlehčete polévku, nahraďte brambory v salátu jinou zeleninou. Připravte si zdravou verzi některé ze staročeských specialit. Upečte si vánočku bez cukru a cukroví bez pšeničné mouky. Oslavte příchod nového roku se speciálními chuťovkami. Je úplně jedno, jestli zrovna držíte dietu. Pochutnáte si i tak.

 Foto 2 (2)

JAK NEPŘIBRAT PŘES SVÁTKY:


Se změnou můžete začít kdykoliv.

Začít se stravovat zdravěji a upravit svůj životní styl nemusíte až po vánočních svátcích. Začít je dobré hned. Díky tomu si můžete užít Vánoce bez přejídání a bez obav o to, zda začátkem ledna dopnete knoflík u kalhot.

Nedojídejte zbytky.

Snězte jen to, co si připravíte na talíř. Nedojídejte po dětech ani po nikom jiném. Vařte tak akorát a ne jako pro armádu.

Pokud zhřešíte, naskočte hned zpět.

Není to nic neobvyklého a stát se to může každému. Důležité ale je nenechat se strhnout a hned naskočit zpět do zdravého jídelníčku.

Neponocujte.

Spánková hygiena je důležitá i během příprav na Vánoce. Rozvrhněte si tedy aktivity tak, abyste si dostatečně odpočinuli a načerpali síly. Když totiž málo a špatně spíte, daleko víc a hůř jíte.

Buďte v pohodě.

Svátky bývají plné stresu. Snažte se mu nepoddávat. Vyzkoušejte třeba krátkou meditaci nebo dechová cvičení.

Pijte s rozumem nebo vůbec.

Je známo, že s alkoholem slábne vůle. Po pár skleničkách vám ten půlnoční řízek přijde jako dobrý nápad. Alkohol také zhoršuje kvalitu spánku a je plný zbytečných kalorií.

Zaveďte tradice, které se netočí kolem jídla.

Jděte na vánoční koncert nebo divadelní představení. Namísto společné večeře navštivte s kamarádkou třeba lekci jógy.


monika-telupilova-foto
Autor článku
Monika Tělupilová

Výživová poradkyně s desetiletou praxí v podnikání v oblasti výživy a vystudovaná nutriční terapeutka. Založila dvě pobočky výživové poradny, a to v Šumperku v roce 2010 a v Brně v roce 2012. Za dobu působení jimi prošlo několik tisíc klientů. Každodenně pomáhá desítkám lidí s úpravou jídelníčku za účelem zdravého stravování, redukce či nabírání hmotnosti. V roce 2017 byla porotkyní a součástí nutričního týmu pečujícího o finalistky České MISS. Výsledky úspěšných klientů můžete najít v časopise Tina. Několikrát vystupovala v ČT v pořadu Sama doma a Dobré ráno. Pravidelně publikuje v Brněnském deníku Rovnost, její citace se objevují v článcích na internetových portálech v Česku i na Slovensku. Je nutriční garantkou celorepublikového projektu Pestrá strava – CEFF v České i Slovenské republice.