Expertka na výživu radí: Jak přes svátky nepřibrat

Sváteční pohoda jde ruku v ruce s dobrým jídlem. Jak si s tím vším ale poradit, abyste se v lednu při pohledu na váhu nezhrozili? A jak to vyřešit, když už dietu držíte? Odpovědi hledejte v našem článku.

Foto 1 (1)

Blíží se vánoční svátky a s nimi i každoroční hrozba nabraných kilogramů. Je to čas, který si chceme pořádně užít a s tím jsou podle českých zvyků spojeny hlavně velké porce dobrého a často nezdravého jídla.
„Jedna věc je, pokud se o vánočních svátcích přejídá průměrně vážící a jinak zdravě se stravující člověk. Ten obvykle nabere kilogram, maximálně dva, protože si stále drží určitou míru. Navíc kila v následujícím období po návratu k běžným rutinám v jídelníčku zase shodí,“ uvádí Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyně KetoMix a dodává: „Za daleko větší problém považuji, když to stejné dělá člověk, který trpí nadváhou nebo dokonce obezitou. Jak potvrzuje má praxe, tito lidé si totiž během svátků dopřávají mnohem více, a proto i podstatně více přiberou. Nabrané váhy se pak zbavují obtížněji.“
Pokud se během roku stravujete zdravě a o Vánocích pouze „šlápnete vedle“, asi můžete být v klidu. Pokud to není váš případ, zkuste na to jít letos lépe. „Předcházet problémům je vždycky lepší, než je řešit až po jejich vzniku. A to se týká také jídla. V odlehčené variantě se dají připravit i pokrmy z běžného vánočního jídelníčku,“ přibližuje Monika Rychlovská Tělupilová.
Příprava nízkosacharidových odlehčených jídel není nijak náročná. Důležité je samozřejmě vědět, po jakých surovinách sáhnout a čím nahradit suroviny jako mouku, cukr nebo brambory. Připravili jsme proto pro vás seriál zdravějších vánočních receptů.
Zkuste si letos připravit jinou rybu než tradičního kapra, odlehčete polévku, nahraďte brambory v salátu jinou zeleninou. Připravte si zdravou verzi některé ze staročeských specialit. Upečte si vánočku bez cukru a cukroví bez pšeničné mouky. Oslavte příchod nového roku se speciálními chuťovkami. Je úplně jedno, jestli zrovna držíte dietu. Pochutnáte si i tak.

 Foto 2 (2)

JAK NEPŘIBRAT PŘES SVÁTKY:


Se změnou můžete začít kdykoliv.

Začít se stravovat zdravěji a upravit svůj životní styl nemusíte až po vánočních svátcích. Začít je dobré hned. Díky tomu si můžete užít Vánoce bez přejídání a bez obav o to, zda začátkem ledna dopnete knoflík u kalhot.

Nedojídejte zbytky.

Snězte jen to, co si připravíte na talíř. Nedojídejte po dětech ani po nikom jiném. Vařte tak akorát a ne jako pro armádu.

Pokud zhřešíte, naskočte hned zpět.

Není to nic neobvyklého a stát se to může každému. Důležité ale je nenechat se strhnout a hned naskočit zpět do zdravého jídelníčku.

Neponocujte.

Spánková hygiena je důležitá i během příprav na Vánoce. Rozvrhněte si tedy aktivity tak, abyste si dostatečně odpočinuli a načerpali síly. Když totiž málo a špatně spíte, daleko víc a hůř jíte.

Buďte v pohodě.

Svátky bývají plné stresu. Snažte se mu nepoddávat. Vyzkoušejte třeba krátkou meditaci nebo dechová cvičení.

Pijte s rozumem nebo vůbec.

Je známo, že s alkoholem slábne vůle. Po pár skleničkách vám ten půlnoční řízek přijde jako dobrý nápad. Alkohol také zhoršuje kvalitu spánku a je plný zbytečných kalorií.

Zaveďte tradice, které se netočí kolem jídla.

Jděte na vánoční koncert nebo divadelní představení. Namísto společné večeře navštivte s kamarádkou třeba lekci jógy.


monika-telupilova-foto
Autor článku
Monika Tělupilová

Výživová poradkyně s desetiletou praxí v podnikání v oblasti výživy a vystudovaná nutriční terapeutka. Založila dvě pobočky výživové poradny, a to v Šumperku v roce 2010 a v Brně v roce 2012. Za dobu působení jimi prošlo několik tisíc klientů. Každodenně pomáhá desítkám lidí s úpravou jídelníčku za účelem zdravého stravování, redukce či nabírání hmotnosti. V roce 2017 byla porotkyní a součástí nutričního týmu pečujícího o finalistky České MISS. Výsledky úspěšných klientů můžete najít v časopise Tina. Několikrát vystupovala v ČT v pořadu Sama doma a Dobré ráno. Pravidelně publikuje v Brněnském deníku Rovnost, její citace se objevují v článcích na internetových portálech v Česku i na Slovensku. Je nutriční garantkou celorepublikového projektu Pestrá strava – CEFF v České i Slovenské republice.

98 %zákazníků náš obchod doporučuje z 4 053 recenzí na Heureka.cz

Sledujte nás a pochlubte se fotkami vašich receptů a hlavně výsledků. #ketomixZobrazit profil

Nemáte ještě účet?

Zaregistrujte se a získejte spousty výhod:

Dárek k narozeninám - nezapomeňte vyplnit datum svého narození

Sleva z opakovaných nákupů

Přehled všech svých objednávek

Rychlá opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovat své údaje

Registrovat se

Nebudete na to sami!

Tisíce lidí jako jste vy zde sdílí svoje výsledky, motivují se navzájem a naši výživoví poradci vám zde zodpoví veškeré vaše otázky. Využijte podpory ostatních a začněte hubnout už dnes!

Přidat se ke skupině

ČLENOVÉ více jak 16 000 členů

Možnosti dopravy

DPD
95 Kč
Zásilkovna
50 Kč