Cukrovka 1. typu - na co si dávat ve stravě pozor?

Cukrovka, v odborných kruzích označovaná Diabetes mellitus, někdy můžete potkat také název úplavice cukrová. Cukrovka je metabolické onemocnění, při kterém neprobíhá správná přeměna cukrů a v souvislosti s tím ani přeměna tuků, bílkovin, minerálních látek a vody. Rozlišuje se 1. typ a 2. typ cukrovky.  

Inzulín je látka důležitá pro přenos glukózy z krve do buněk svalů a jater. Typ 1. je spojený s nedostatkem inzulinu a často jde o geneticky přenášené onemocnění. U 2. typu je v krvi mnohdy inzulinu dost, ale buňky na něj nereagují. Za viníky se považuje často životospráva, ale vzniká vzniká spíše kombinací dlouhodobě nevhodného stravování a celkového životního stylu. Cukrovka 2. typu je předmětem našeho dalšího článku. 

Cukrovka a její průběh

Cukrovka 1. typu je autoimunitní onemocnění. U ní si tělo (imunitní systém) postupně ničí vlastní Langerhansovy ostrůvky ve slinivce břišní včetně buněk vytvářejících hormon inzulin. Jedná se o jediné buňky, které v těle inzulín vytvářejí. Tuto autoimunitní reakci může nastartovat třeba obyčejné onemocnění jako třeba chřipka, covid-19, nebo stres. 

Diabetes se objevuje nejčastěji už v dětském věku. Léčba spočívá v podávání inzulínu. Odstranit z těla už nejde. V našem článku se dočtete, jaké příznaky jsou s cukrovkou spojené a jak se stravovat.  

Jak poznám, že mám cukrovku?

Za normálních okolností je hladina cukru v krvi nalačno 3,5 až 6,9 mmol/l (měrná jednotka milimol na litr). Údaje jsou zjistitelné z krve. Po jídle se pak zvyšuje hladina cukru v krvi a současně s ní se zvyšuje i vylučované množství inzulinu.

Projevem cukrovky je zvýšená hladina cukru v krvi, tzv. hyperglykemie (nad 11 mmol/l). U dětí bývá první projev cukrovky velmi výrazný a náhlý. Velký pocit žízně, okamžitý váhový úbytek, časté močení, nevolnost, bolesti břicha. Problémy mohou vést až k mdlobám. 

Pokud není glukóza a cukr dodáván buňkám jako zdroj energie, začne si tělo tvořit energii z tuků. Do krve se dostávají tzv. ketolátky. Odváděny jsou močí a typická je vůně po acetonu. Jde o projevy, které jsme popisovali i u sacharidové chřipky

Jaké jsou tedy typické příznaky cukrovky

  • žízeň a dehydratace, 
  • časté močení,
  • nevolnost,
  • hubnutí i při normálním způsobu stravování,
  • ztráta citlivosti kůže,
  • rozostřené vidění,
  • malátnost,
  • dech zapáchající po acetonu,
  • častá nemocnost. 

Co jíst, když mám cukrovku?

S onemocněním je potřeba naučit se žít. Prakticky je možné vést zcela plnohodnotný život jako bez cukrovky. Léčba spočívá v tom, že se do těla se dodává potřebný inzulín. Jde o celoživotní způsob léčby. 

Cukrovka 1. typu nechává nemocnému prostor na vlastní jídelníček. Se zkušeností s vlastním onemocněním i vlastním tělem si dokážete upravit dávku inzulinu podle intervalu mezi jídly. Sladkosti pak nejsou diabetikovi zapovězeny. Nedá se říci, že by byla některá jídla diabetikovi přímo zakázána. Jde spíš o získání určité míry praxe, kdy si jako diabetik musíte často kontrolovat hladinu inzulinu v krvi. 

Zásadní je uvědomit si, jak cukr funguje. Je rozdíl mezi konzumací kostky cukru a např. ovesných vloček. Kostka cukru představuje rychlý jednoduchý cukr, který okamžitě zvýší hladinu cukru v krvi. Právě jednoduché cukry mají větší schopnost rozkolísat hladinu cukru v krvi. Vhodnější je konzumace potravin s nižším glykemickým indexem, glukóza se do krve uvolňuje pozvolněji. 

Místo cukru na ochucení volte raději náhražky cukru. Vhodný je např. sirup z agáve, třtinová melasa, které mají nízký glykemický index. Slazení pomocí stévie je také vhodné. Ta má dokonce nulový glykemický index. 

Jak zhubnout, když mám cukrovku?

Při špatně odhadnutém dávkování může dojít k druhému extrému, a to je hypoglykémie. Projevuje se jako třes rukou, pocení, slabost, neúměrný smích, nebo pláč. Pokud se diabetik 1. typu rozhodl držet dietu, při které si sníží množství sacharidů v těle, musí podle toho snížit i množství aplikovaného inzulinu. Pokud toto nenastane, dochází k hypoglykémii.

V těle může vzniknout nedostatek cukru po aplikaci až příliš velkého množství inzulinu. Chyba může být i ve velké odluce aplikace dávky inzulinu od jídla. Hypoglykémie je nebezpečný stav a je potřeba dietu konzultovat s lékařem a výživovým poradcem. 

Cukrovka 1. typu nesmí znamenat zastavení všech fyzických aktivit. Pohyb je vždy důležitý. Pomáhá dodat dobrou náladu a posílit srdce. Pokud své tělo znáte, je naprosto v pořádku cyklistika, běh, jóga, míčové hry, bruslení. Vyvarujte se extrémních aktivit. Ty zvyšují hladinu glykemie. 

Mezi vhodné potraviny rozhodně nepatří alkohol. To platí pro oba typy cukrovky. Popíjení alkoholu může vést ke snížení hladiny glukózy v krvi. Alkohol zabraňuje ukládání rezervních zásob cukru do jater. Bylo však prokázáno, že občasná sklenička alkoholu pomáhá u diabetiků snížit riziko infarktu.