Astma a alergie. Jaro se blíží

Udává se, že na alergie u nás trpí přes dva miliony lidí. Projevují se různými problémy po kontaktu se zvířaty, pobytu venku, po požití léků nebo jídel. Přicházející jaro je pro mnohé z nás začátkem tohoto trápení. Proč? 

Alergie je přehnaná reakce našeho imunitního systému na vnější podnět. Imunitní systém reaguje na vniknutí alergenu do těla vyloučením histaminu a dalších látek do krevního oběhu a spouští alergickou reakci. U dětí převažují alergie potravinové, u školních dětí se pak objevují alergie pylové. Alergie se ale může poprvé projevit v jakémkoliv věku. 

Druhy alergie

Mezi nejčastější alergeny patří látky ve vzduchu. Říká se jim respirační alergeny. Těžko se s nimi bojuje, protože se jim nedá prakticky vyhnout. 

Nejčastější alergie jsou:

 • pylové, 
 • alergie na potraviny, 
 • na prach a plísně, 
 • na srst zvířat a roztoče,
 • na bodnutí hmyzem, 
 • na léky. 

Projevy pylové alergie

Kdo se někdy potkal s alergií, potvrdí, že to není nic příjemného. S příchodem jara přijdou typické projevy, které u některých jedinců trvají až do pozdního podzimu. Jaké jsou typické projevy alergie? 

 • intenzivní vodnatá rýma, 
 • kýchání, 
 • svědění a pálení sliznic (očí, v krku, nosu) případně až zánět spojivek,
 • svědění pokožky, vyrážka na pokožce,
 • zhoršené dýchání, 
 • tlak na dutinách,
 • bolest hlavy, 
 • únava nebo poruchy spánku. 

Příznaky se mohou u každého člověka lišit. Někdo se může trápit se silnou vodnatou rýmou, někdo jiný s pálením očí a tlakem na dutinách. Někdy příznaky nastupují až lehce opožděně, třeba po návratu z procházky domů. Někdy může alergie vypadat prostě jako typická rýma nebo chřipka. Projevy jsou ale dlouhodobé na rozdíl od klasických respiračních onemocnění. Vztahují se jen k určitému období. 

Při podezření na pylovou alergii navštivte alergologa. Ten se bude vyptávat na projevy, ale i rodinnou anamnézu. Alergie se potvrzuje krevními testy. Provádí se prick test, kdy se na předloktí nakápnou různé alergeny a pomocí malé jehličky se naruší kůže. Nejpozději po dvaceti minut se v místě objeví flek. V takovém případě jde o alergickou reakci. Potvrzení alergií se provádí také testem z krve. Jakmile alergie jednou propukne, opakuje se každý rok. 

Seznam alergenů podle období - tabulka

Vhodnou pomůckou pro alergika je pylový kalendář. Jde o obecnou tabulkou hlavních alergenů v daném období. Začátkem roku se v ovzduší vyskytují pyly dřevin, tedy stromů a keřů. Od poloviny jara do poloviny léta se vyskytují především pyly obilovin a travin. Od poloviny léta až do podzimu jsou hlavními alergeny pyly travin, ale také plísní. 

Vždy ale záleží na počasí, době květu. Pylová sezóna se po tuhé dlouhé zimě o něco opozdí a po mírné zimě začne dříve. Pylová sezóna trvá s výjimkou zimních měsíců téměř celý rok. Tak jak se mění příroda, mění se i převažující alergeny. 

Dřeviny

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Borovice 

x

x

Bříza

x

x

x

Buk

x

x

Dub

x

x

x

Habr

x

x

Jilm

x

x

Lípa

x

x

x

Líska

x

x

x

x

Olše 

x

x

x

Vrba

x

x

x

 

Trávy

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Kukuřice

x

x

x

Lipnice

x

x

x

x

Pýr

x

x

x

Žito

x

x

xByliny

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Heřmánek

x

x

x

x

Jetel

x

x

x

x

x

Jitrocel

x

x

x

x

x

Kopřivovité

x

x

x

x

x

Pampeliška

x

x

x

x

x

Řepka

x

x

Šťovík

x

x

x

x

x

 

Obecná rada zní, aby se pacient vyhýbal alergenu. V případě alergika, pro kterého jaro znamená začátek alergií a až podzim jejich konec, to zní poněkud nerealisticky.

Tip! Doporučují se každopádně vitamíny A, C i volně dostupné léky na alergie. Konkrétní léčbu vám předepíše samozřejmě alergolog. 

Uvádí se, že téměř polovina osob s pylovou alergií trpí také na potravinovou alergii. Projevuje se pálením a svěděním rtů, patra a krku během jídla. Často jde o jahody, rajčata, papriky, švestky, broskve, jablka. 

Pokud se pylová alergie neléčí včas, může se rozšířit na další potenciální alergeny jako jsou plísně, prachy a roztoči. 

Astma

Mezi komplikace pylové alergie patří další alergie, intolerance a alergické astma. Astma je reakce dýchacích cest na alergen. Často vzniká v souvislosti s pyly, prachem, roztoči a zvířecí srstí. Alergen dráždí dýchací cesty, které opuchnou. Nastupuje tzv. astmatický kašel. Ten je suchý a dráždivý. Obvykle se objeví uprostřed sportovní aktivity, někdy může vzniknout i při smíchu. Vždy ale v období alergií. Při výdechu může být doplněn pískáním. 

Tento stav odezní, ale nenechávejte ho bez povšimnutí. Je potřeba i jednorázovou epizodu konzultovat s lékařem, aby se astma nestalo chronickým. Lékař předepíše léky, které potlačí zánět a rozšíří průdušky. V některých případech také doporučí kortikosteroidy. 

Astma - příznaky:  

 • zhoršené dýchání,
 • dušnost,
 • kašel, 
 • chrapot, 
 • zahlenění, 
 • otok sliznic dýchacích cest.

Zhoršení astmatu se připisuje kromě alergenů také zhoršenému životnímu prostředí, kouření, stresu, častým infekcím. 

Stejně jako můžeme nevhodnou stravou alergie zhoršit, můžeme správným jídelníčkem bojovat s astmatem. Dieta a astma se mohou ovlivňovat. Rozhodující jsou potraviny s vitamínem D, antioxidanty a polynenasycené mastné kyseliny. 

Rada

Konzumujte ořechy, semena a ryby. Stravujte se jako ve Středomoří a astma by mělo být pod kontrolou. Při jakémkoliv podezření na alergii raději navštivte lékaře. Pomůže vám pomocí léků předcházet projevům alergií.