Protein pod lupou


Protein je anglický název pro bílkoviny. Na to, k čemu protein slouží a jak funguje v našem těle, se podrobně podíváme v dnešním článku.

Na internetu se často objevují dotazy typu: „Jaký protein je nejlepší? Potřebuji protein k hubnutí? K čemu je protein? Kolik proteinu denně potřebuji?“. Protein je anglický název pro bílkoviny. Na to, k čemu protein slouží a jak funguje v našem těle, se podrobně podíváme v dnešním článku.

Co je protein a k čemu slouží?

Protein, nebo chcete-li česky bílkoviny, je jednou z důležitých makroživin. Mezi ně, kromě proteinu, řadíme ještě sacharidy a tuky. Protein, složený z aminokyselin, slouží nejen jako zdroj energie, ale i jako základní stavební jednotka pro naše tělo. Je důležitý pro jeho správné fungování, obnovu buněk, imunitu a další funkce. V přírodě jich existuje několik stovek, lidské tělo ale potřebuje jen 20 z nich. Polovinu si totiž dokáže vytvořit samo, polovinu pak musí získat ze stravy. Fungování makroživin se dá laicky přirovnat ke stavbě domu, kdy protein je vlastně stavební materiál, a sacharidy s tuky jsou dělníci.

Bez proteinu bychom nedokázali fungovat. Jeho hlavním úkolem je stavět, udržovat a obnovovat naše tělo – od mozku, přes kosti, orgány, svaly, až po vlasy nebo nehty. Dokáže vás taky udržet nasycené po delší dobu. Energie se totiž z proteinu uvolňuje mnohem pomaleji než třeba ze sacharidů.

Kolik proteinu tělo potřebuje?

V závislosti na výšce, váze, věku, fyzické aktivitě a dalších podmínkách, jako jsou třeba těhotenství nebo nemoc, potřebuje každý člověk různé množství proteinu. Doporučené množství je 1 gram proteinu na 1 kilogram vaší váhy. Sedmdesátikilová zdravá žena tedy potřebuje zhruba 70 gramů proteinu na den. Pokud jste více aktivní – sportujete, posilujete – potřebujete proteinu o něco více. Ládovat se obrovským množstvím proteinu je ale zbytečné a neefektivní. Navíc to může být na úkor ostatních makroživin. Když se vrátíme k přirovnání ke stavbě domu, s malým počtem dělníků a spoustou materiálu ten dům nepostavíte ani rychle, ani dobře.

Jak doplnit protein?

Obecně se dá říci, že živočišné proteiny, tedy ty z masa, vajec nebo tvarohu, jsou lépe využitelné než rostlinné (třeba tofu či tempeh). Zeleninou a ovocem protein nedoplníme takřka vůbec. Nejjednodušším způsobem, jak protein do těla dopravit, jsou proteinové nápoje. Při jejich konzumaci nemusíte nad ničím příliš přemýšlet. Stačí zkontrolovat etiketu s obsahem – zde si dávejte pozor zejména na velké množství sacharidů, kterými jsou často proteinové koktejly doslazovány. I zde platí, čím méně sacharidů, tím lépe. Proteinové nápoje jsou také lépe stravitelné, než je třeba maso. U něho si totiž tělo, kromě proteinu, musí poradit i se zpracováním tuku. V koktejlech se navíc kombinují různé zdroje bílkovin tak, aby tělo benefitovalo co nejvíce.

Protein a hubnutí

Nedostatek proteinů, především při hubnutí, způsobuje úbytek svalové hmoty a tím i zpomalení celého metabolismu. Redukce váhy je pak výrazně pomalejší. Čím více svalové hmoty máte, tím lépe vám hubnutí půjde. Svaly totiž spalují energii i v době, kdy zrovna nesportujete. Pokud budete držet dietu a nebudete mít dostatek proteinu, budete se cítit unavení, bez energie. A až dietu skončíte, půjdou vaše kila mnohem rychleji nahoru.

Pokud je řeč o proteinech, které pomáhají v hubnutí, vždy jsou myšleny ty kvalitní. Nelze mezi ně počítat například uzeniny, tavené sýry a další potraviny, které v sobě skrývají příliš nevhodných surovin. Kvalitní proteiny najdete například v libovém masu. Kuřecí, králičí, krůtí, rybí (tady pozor na tučné typy, ideální je treska či pstruh), to všechno jsou zdroje velmi kvalitních proteinů. Najdete je i v mléčných výrobcích, jako jsou kefíry, jogurty, nízkotučné sýry, tvarohy a vhodná jsou i vejce. Jak jsme již psali, proteiny lze nalézt i v rostlinných produktech. Jako zdroj kvalitních proteinů je skvělá třeba sója, hrách, fazole, semínka nebo ořechy.

Mohlo by vás ještě zajímat...


Skvělým pomocníkem při redukci hmotnosti jsou právě proteinové diety. S nimi totiž budete mít svůj proteinový jídelníček sestavený již dopředu a tak nebudete muset hledat ty pravé potraviny, které jsou pro dietu vhodné. Dietní program, včetně všech jídel, která pro dietu budete potřebovat, dorazí pohodlně až k vám domů a na vás bude už jen začít. Velkou výhodou tohoto typu stravování je, že v dietních jídlech naleznete nepřeberné množství proteinových jídel – od již zmiňovaných proteinových koktejlů, přes proteinové pečivo, těstoviny, kaše a polévky až třeba k proteinovým omeletám nebo chipsům.


 
98 %zákazníků náš obchod doporučuje z 4 053 recenzí na Heureka.cz

Sledujte nás a pochlubte se fotkami vašich receptů a hlavně výsledků. #ketomixZobrazit profil

Nemáte ještě účet?

Zaregistrujte se a získejte spousty výhod:

Dárek k narozeninám - nezapomeňte vyplnit datum svého narození

Sleva z opakovaných nákupů

Přehled všech svých objednávek

Rychlá opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovat své údaje

Registrovat se

Nebudete na to sami!

Tisíce lidí jako jste vy zde sdílí svoje výsledky, motivují se navzájem a naši výživoví poradci vám zde zodpoví veškeré vaše otázky. Využijte podpory ostatních a začněte hubnout už dnes!

Přidat se ke skupině

ČLENOVÉ více jak 16 000 členů

Možnosti dopravy

DPD
95 Kč
Zásilkovna
50 Kč