Zimní únava - co nám tělo naznačuje?

Lidé se snaží tvářit, že se jich změny počasí netýkají. Když se zvířata ukládají k zimnímu spánku, prostě to tak cítí. Člověk se naučil tyto pocity překonávat, nebo o ně postupem času přišel. Přesto se v různých podobách hlásí o své slovo. Třeba právě jako zimní únava. 

„Mi se nic nechce. Zalezla bych nejraději do postele a nic nedělala. Nechte mě být, jde na mě zimní únava,“ stěžujete si doma rodině. Místo pochopení se dočkáte označení, že se jen vymlouváte. Něco jako zimní únava podle ostatních ve skutečnosti neexistuje. Příčiny nemusíme hledat jen v tom, že je tma už ve čtyři hodiny odpoledne a vy se tomuto režimu nedokážete přizpůsobit. Čtěte dále a ukažte blízkým, co zažíváte.

Světlo a tma ovlivňují hormony v našem těle

Léto a slunný teplý podzim jsou obdobími aktivního trávení volného času a dovolených. Obvykle nás ani tolik netrápí respirační nemoci. Když je venku hezky, máme tendenci být šťastnější a nabití energií. S některými problémy se nám hůř vypořádává v době, kdy začíná zima, dny se krátí a jsou prakticky temnější. 

Má se za to, že sluneční záření může za vyšší uvolňování hormonu serotoninu do krve. Tento hormon pomáhá zlepšovat náladu, zvyšuje naši schopnost koncentrace a klidu. Býváme energičtější, motivovanější. Pokles hodnoty serotoninu má za následek horší náladu, špatnou koncentraci. U někoho spouští až depresivní stavy, potřebu stáhnout se ze společnosti.

Když nastoupí nedostatek světla, mozek začne do těla vypouštět melatonin, hormon spánku. Uvolňuje se v průběhu tmy a přes den jeho produkce klesá. Tento hormon reguluje tělesné biorytmy. Někteří lidé si ho dopřávají jako prostředek při problémech s usínáním. Lékaři jej někdy předepisují při léčbě úzkosti, nespavosti nebo depresí. Jednoduše řečeno - utlumuje naši činnost.   

Zimní únava

Únavu nepovažujeme za nemoc. Obvykle jde o stav, na který jsme tak nějak navykli. Unavení jsou i jinak zdraví lidé. Únavou můžeme trpět po výrazné fyzické zátěží, psychickém vypětí, z nadmíry společnosti lidí. Mezi příčiny únavy patří také nadmíra melatoninu, nedostatečný vitamín D. 

Jak vypadá zimní únava u většiny z nás:

 • jsme unavení i po spánku,
 • máme nechuť cokoliv dělat, nic nás nebaví, 
 • slabost, 
 • nesoustředěnost,
 • malátnost. 

Tip! Únava je jedním z možných projevů sacharidové chřipky, která se objevuje v začátcích ketonové diety. Přečtěte si, jak probíhá a zvládněte ji co nejlépe.   

Únava jako nemoc

Existuje i chronický únavový syndrom. Jedná se už o skutečnou nemoc. Chronická únava postihuje až 2 % populace. Osoby trpí kromě problémů typických pro klasickou únavu, resp. zimní únavu také následujícími příznaky:  

 • únava trvá 6 a více měsíců aniž by odezněla po spánku,
 • zvýšená teplota,
 • dlouhodobé bolesti v krku,
 • citlivost uzlin,
 • bolesti kloubů,
 • bolest hlavy,
 • úzkost,
 • problémy se spánkem.

Pokud máte obavu, že se do vás pustila chronická únava, domluvte se s lékařem na dalších vyšetřeních a postupu léčby. Oproti tomu se zimní únava se dá překonat. Nebo alespoň zmírnit. Jak na to?  

Zimní únava a jak s ní bojovat

Existují základní principy zvládání zimní únavy

 • spánek
 • umělé světlo, fototerapie,
 • procházky,
 • vhodné jídlo,
 • dostatek tekutin,
 • vitamíny, minerály.

1.) Spánek

První řešení, které vás zajisté napadne, je ulehnout ke spánku a odpočinout si. Rovnou zpomalte. Dostatek spánku neznamená, že byste měli prospat celý den, nebo v průběhu dne jít spát. S tímto přístupem budete nejspíš ještě unavenější a malátnější, protože si rozhodíte biorytmus. Základem je chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu. Spánek by měl trvat sedm až osm hodin. 

Rada! Káva ani čaj s teinem není řešení. Organismus v tu chvíli většinou nabudíte, není to ale na dlouho. Únava se vám brzy vrátí. Na kávě, resp. na přijatém množství kofeinu, si navíc můžete vypěstovat závislost. Z dřívějšího šálku kávy se ve chvílích, kdy potřebujete fungovat, stane rituál. Kofein přestane zabírat a vy si budete množství dále zvyšovat. Na chuť a jako způsob hydratace jsou čaje samozřejmě ideální.  

2.) Léčba světlem

Zima v Česku je poměrně dlouhá, obvykle šedá a charakterizuje ji nedostatek slunce. Proto se jako převence zimní únavy doporučuje fototeparie, léčba světlem. Nejde o to, abyste si doma rozsvítili. Léčba je založená na speciálním jasném umělém osvětlení. Jeho intenzita je obvykle alespoň 10 000 luxů. Doporučená doba terapie je 30 minut denně. Dodané množství světla vám opět zvýší produkci serotoninu a pomůže vám s pokleslou náladou a únavou. 

3.) Pohyb

I přes pošmourné počasí vám přirozené světlo venku dokáže dodat energii proti zimní únavě. Pohyb má navíc pozitivní vliv na produkci endorfinů. I krátký pohyb tak má šanci zlepšit vaši náladu. Zkuste třeba ranní cestu autem do práce změnit a využijte ji k procházce. Nesnažte se přepínat. Nemusíte hned začít běhat. Stačí svižná chůze, nebo nordic walking hůlky. Ty vám rozproudí při pohybu i horní polovinu těla. 

4.) Jídlo

Asi nebude překvapení, že i jídlo má svůj podíl na boji proti únavě. Důležitý je příjem bílkovin. Najdete je např. v zakysaných výrobcích, mase, vejcích. V zimních měsících jsou kalorické pokrmy fajn, jsme prostě živočichové a na zimu se potřebujeme obalit. Před spaním ale není vhodné nacpávat se tučným jídlem, narušilo by nám spánek.

Dobré je např. vajíčko na snídani. Obsahuje protein, získáte z něj energii, kterou v průběhu dopoledne rozhodně využijete. Tělu prospěje také ovesná kaše, ze které se energie uvolňuje postupně. 

5.) Vitamíny

Nezapomínejte ani na vitamíny, minerály a vlákninu. Kdy jindy tělu dopřávat vitamínové doplňky než právě přes zimu. V zimních měsících je nižší tvorba vitamínu D ze slunce. Nedostatek vitamínu D má sám o sobě za následek únavu, horší náladu, stres. Doplníte ho např. tučnými rybami a mléčnými výrobky. 

6.) Pití

Překvapí vás, že pití je také důležité v boji proti únavě? Přes zimu klesá pocit žízně, venku se nepotíme. Pití tak často odbýváme. I mírná dehydratace je spojována s únavou. Během dne byste měli vypít přibližně 30–45 ml tekutin na 1 kg hmotnosti. Dehydratace způsobuje, že v těle proudí méně okysličené krve a vy máte méně energie. Co tak zkusit sprchování studenou vodou?

Zimní únava nepředstavuje problém, před kterým bychom měli zavírat oči, ale ani bychom ji neměli brát naprosto negativně. Patří k zimnímu období a pokud se budete řídit uvedenými pravidly, rozhodně se budete cítit lépe.