Je ovoce v keto dietě tabu?

Léto je v plném proudu a k němu neodmyslitelně patří bobulovité ovoce. Z jahod, ostružin, rybízu, malin nebo borůvek často kouzlíme ovocné knedlíky, koláče, marmelády a plno dalších dobrot. Jak je to ale s bobulovitým ovocem při keto dietě?

Hlavní foto 1

Bobulovité ovoce v ketonové dietě ano nebo ne?

Pokud jste milovníky čerstvých sladkých jahod, ostružin, borůvek nebo malin ze zahrádky a rozhodnete se zhubnout nějaké to kilo, budete muset jejich konzumaci po dobu keto diety vynechat nebo výrazně omezit. Lesní ovoce je sice bohaté na vitamíny a minerální látky, ale, jako jakékoliv jiné ovoce, obsahuje sacharidy. A jejich množství je třeba při keto dietě hlídat ostřížím zrakem. Dopřát si tak můžete maximálně pár kousků nebo kuliček. V žádném případě by bobulovité ovoce při keto dietě nemělo být hlavní ingrediencí vašich receptů. Používat byste je měli spíše na ozdobu a jemné doladění vašeho pokrmu. Ideální je přidat bobule třeba do koktejlu, na proteinovou kaši nebo proteinovou palačinku.

Pozor! Abyste tělo přivedli do stavu ketózy, při které tělo čerpá energii z tuků a vy hubnete, je důležité držet se vyváženého jídelníčku, kterému dominují kvalitní bílkoviny. Pokud do něj zařadíte více ovoce a s ním i více nežádoucích sacharidů, může se hubnutí zcela zastavit.

Ovoce v 1. fázi ano nebo ne?

Ano, ale minimálně. V první fázi dbejte na to, aby vaše celková denní dávka sacharidů z ovoce a zeleniny nepřesáhla 10 g. Bobulovité ovoce můžete v malé míře kombinovat s potřebnou zeleninou a využít k ozdobení vašeho oblíbeného keto dezertu.

Recepty s ovocem pro 1. fázi keto diety

Ovoce ve 2. fázi ano nebo ne?

Ano. Přechodem do 2. fáze můžete začít zařazovat více ovoce do vašeho jídelníčku. Dopřát si můžete porci bobulovitého ovoce s maximálním obsahem 10 g sacharidů na den. Pro vaši představu si můžete za den vychutnat třeba 140 g jahod, 140 g malin nebo 110 g borůvek.

Pozor! Větší porce ovoce znamená i vyšší příjem sacharidů, které mohou ohrozit vaše hubnutí. Vyhněte se tedy odhadování množství ovoce od oka a raději vše pečlivě odvažujte na kuchyňské váze.

15.08.2022_21.09.54_REC

Ovoce ve 3. fázi ano nebo ne?

Ano. Ve třetí fázi si můžete dopřát větší dávku ovoce, a to různých druhů. Stále by však kvůli obsaženým sacharidům jeho množství mělo být omezené. My doporučujeme maximálně 200 g za den.

Chybí vám ovoce při keto dietě?

Žádný problém! Zařaďte do keto jídelníčku naše produkty s ovocnými příchutěmi. Třeba u koktejlů najdete příchuť borůvek, ananasu, lesního ovoce, banánu nebo jahod. Pro osvěžení si dopřejte sirup s příchutí lesních plodů nebo pomeranče. Pochutnat od 1. fáze si můžete i na skvělých proteinových pyré s příchutěmi černého rybízu, limety nebo malin.