Jen málokterá potravina má tak mnohostranné použití jako kokosový olej. V posledních letech získává kokosový olej velmi rychle na oblibě, ale objevují se hlasy, které toto nadšení krotí. K čemu je kokosový olej dobrý, a kdy se mu máte raději vyhnout?
Kokos najdete běžně v obchodech sušený. Mnohé vánoční cukroví by bez něj nemělo tu pravou chuť. Z dužiny se po vysušení vyrábí také kokosová mouka. Kromě toho se dužina zpracovává na kokosové mléko nebo právě kokosový olej. Koneckonců celý ořech má své uplatnění. Skořápka se dříve používala jako nádobí. Vnitřní část, kokosová voda, hasí v tropech žízeň, přitom obsahuje minerály a vitamíny.
Odkud je kokos
Kokosovníku ořechoplodému, na kterém kokosy rostou, se daří především v tropech. Jde o tamními generacemi ověřený zdroj energie a tuků. Rozsah jeho použití je v těchto oblastech úctyhodný. Kromě jiného ho používají pro olej, který se získává z jeho bílé dužiny.
Kokosový olej se získává dvěma možnými způsoby. Rafinací ze sušeného jádra, které prochází bělením, sušením. Při tomto procesu dochází ke ztrátě části živin. Olej však bývá levnější. Druhou možností je lisování.
Tip! Hledejte tu nejvyšší kvalitu olejů. Té dosahuje panenský kokosový olej jen jednou lisovaný za studena. Studeným lisováním, které trvá jen několik hodin, si zachovává veškeré živiny a vitamíny. Především jde o vitamín A, C a E.
Na co všechno se kokosový olej používá?
- do jídla,
- jako kosmetický přípravek při péči o tělo a zuby
- jako speciální výživa,
- na masáže.
Kokosový olej jako potravina
Kokosový olej se prodává v širších menších skleničkách, ve kterých je vidět bílá hmota. Na první pohled tak možná nepůsobí jako nám známé typické oleje, které používáme v kuchyni. Kokosový olej je tekutý až při teplotách nad 23°C.
Rada! Kokosový olej skladujte na temném místě. Je potřeba chránit ho před sluncem, ale protože je teplotně stabilní, nemusí být uložený v lednici. Má velmi nízkou míru oxidace. Za takových podmínek vám v nejvyšší kvalitě vydrží 2 roky.
Kokosový olej je tvořený hlavně tuky, a to nasycenými. Ačkoliv jsou tuky základem naší stravy, měly by v našem jídelníčku převažovat tuky nenasycené nad nasycenými. Kokosový olej obsahuje nasycené tuky jako jsou kyselina laurová, kyselina palmitová, kyselina kaprylová a kyselina kaprová, kyselina myristová. Právě tato kombinace nasycených mastných kyselin se v těle přeměňuje na účinné monoglyceridy a má příznivý vliv na organismus.
Sportovci kokosový olej vyhledávají právě pro mastné kyseliny, které se neukládají do tukových zásob,ale v těle se postupně uvolňují.
S čím může pomoci kokosový olej jako potravina?
- obsahuje antioxidanty,
- energii dodává postupně,
- má protizánětlivé, protiplísňové a protivirové účinky,
- podporuje obranyschopnost organismu.
V kuchyni se uplatní v teplé i studené kuchyni, na pečení, smažení, vaření ale i do salátů. Má jemnou vůni a lahodnou chuť. Neobsahuje cholesterol a je snadno stravitelný.
Oproti jiným olejům nebo dokonce máslu má vyšší bod přepálení oleje. Proto se hodí i na smažení - např. palačinek, zeleninových placek, pečení sladkých koláčů. Hodnota přepálení dosahuje cca 177-200 °C.
Tip! Vyzkoušejte kokosový olej třeba na mramorovou bábovku nebo cuketové cupcakes.
A možná rizika? Kokosový olej obsahuje dokonce dvakrát více nasycených mastných kyselin než je v sádle. I přes pozitivní vlastnosti to s konzumací kokosového oleje nepřehánějte. Pokud se ve větší míře dostávají do krevního oběhu nasycené mastné kyseliny, zvyšuje se hladina škodlivého cholesterolu. Zvyšuje se pak také riziko infarktu myokardu, ucpávání cév a kardiovaskulárních chorob.
Péče o pokožku
Kokosový olej má pro své antibakteriální a antivirotické účinky schopnost urychlovat hojení ran. Stejně tak ho zkuste použít přímo na místo s plísní. Vyzkoušejte ho také při problémech s akné, ekzémy, vyrážkami. Sám od sebe póry neucpává a projevy akné nezhoršuje.
Je vhodný na každodenní použití při péči o vysušenou pleť a rty, pomáhá i v boji proti vráskám na obličeji. Ideální pro hydrataci je aplikace na vlhkou pokožku. Použít ho můžete i na nehty a problematickou kůžičku v okolí nehtů. Samotné nehty budou pevnější, nebudou se vám třepit a kůže nebude trpět na záděry. Dostává se hluboko do pokožky. Některé maminky na něj nedají dopustit při problémech s opruzeninami dětí a bolestivými bradavkami.
Pokožce i vlastní psychice uděláte dobře, když se kokosovým olejem necháte namasírovat. Kokosový olej se velmi dobře vstřebává, protože obsahuje tuky podobné tukům pokožky.
Tip! Vyzkoušejte kokosový olej i na odlíčení voděodolné řasenky.
Vlasová kosmetika
Použijte kokosový olej jako vlasovou masku. Vlasům tím dodáte lesk a pružnost. Udělejte si zábal, pokud máte vlasy poškozené a konečky roztřepené. Vlasy si pak nezapomeňte jemně umýt. Kokosový olej můžete použít i po samotném mytí vlasů. V malém množství ho vmasírujte do umytých a vlhkých vlasů. Můžete jej vetřít do konečků vlasů i během dne. V takovém případě to nepřehánějte, kokosový olej opravdu promašťuje a nejspíš nechcete mít vlasy místo vyživení mastné.
Někteří doporučují kokosový olej i na zuby. Napomáhá údajně bělení a pomáhá předcházet zubnímu kazu. Ze zubů odstraní pigmenty z kávy, čaje, i organických sloučenin obsažených v tucích.
Jak už zaznělo, nepřehánějte to ani s konzumací kokosového oleje. I přes jeho pozitiva může konzumace způsobit zbytečné problémy. Ideálně ho berte jako doplněk zdravého životního stylu a doplňujte i dalšími tuky.