Jaká je vaše ideální váha? Zjistěte pomocí BMI kalkulačky

Znáte Quetelet index? A co BMI index? O BMI indexu jste už zajisté slyšeli, možná si ho jen nyní neumíte přesně zařadit. Jde o výsledek, který dá BMI kalkulačka. Kalkulátor BMI vychází z jednoduchého principu, který počítá s tím, že množství tělesného tuku roste společně s váhou. Z tohoto BMI testu lze pak také provést výpočet ideální váhy.

Zkratka BMI je ze slov Body Mass Index a představuje index tělesné hmotnosti. Základem je “poměr váha výška”. A právě s těmito proměnnými počítá BMI kalkulačka. Index BMI představuje nejčastěji používaný výpočet pro stanovení nadváhy a míry obezity. Nejlépe samozřejmě zhodnotí zdraví a rizika lékař. BMI kalkulačka může představovat důležitý odrazový můstek pro vaše hubnutí a jeho přirozeným pokračováním může být dieta KetoMix. Jak tedy funguje tato kalkulačka obezity?

BMI kalkulačka

Výpočet BMI

Počítání BMI vychází z poměru tělesné váhy a druhé mocniny výšky jedince. Základní vzorec pracuje s váhou a výškou. Nebere v úvahu věk, pohlaví, ani jakýkoliv další faktor

BMI vzorec je následující: BMI = tělesná hmotnost (kg)/tělesná výška (m) 2.

Važte se vždy ve stejnou dobu. Ideální je hned ráno s prázdným močovým měchýřem a prázdným žaludkem. Važte se bosky a bez oblečení.

Kalkulačka BMI se vám bude hodit k posouzení váhy, proto se někdy setkáte také s označením váhová kalkulačka nebo kalkulačka tělesného tuku. Na základě tohoto jednoduchého výpočtu a hodnot z něj získaných je možné určit ideální váhu každého.

S výpočtem se nemusíte trápit sami s pomocí kalkulačky. Totéž vám snadněji spočítá naše BMI kalkulačka online.

BMI kalkulačka - tabulka s vyhodnocením

Výsledek kalkulačky hmotnosti je pak možné roztřídit do těchto rozmezí:

BMI Hodnocení (pro dospělé)
méně než 18,5 Podváha
18,5 až 24,9 Normální hmotnost
25 až 29,9 Nadváha
30 a více Obezita

BMI má blízký vztah k podílu tukové tkáně v organismu. Nadváha a obezita úzce souvisí se zdravotními riziky. Proto se dá vyvodit z tabulky ideální váha. Pokud vám výsledek BMI kalkulačky vyšel:

  • 25 a více, podstupujete zvýšené zdravotní riziko.
  • 30 a více znamená vysoké zdravotní riziko.
  • 40 a více už pak znamená velmi vysoké riziko.

Nebezpečný je i opačný extrém. Tedy BMI 18,5 a méně, kdy je opět zvýšené zdravotní riziko. Optimální váha z výsledku BMI kalkulačky je pak v rozmezí 18,5 až 24,9.

BMI kalkulačka na webu KetoMix zahrnuje ještě další proměnnou. Jde o BMI kalkulačku podle věku. Vyzkoušejte ji. Vyplňte do kalkulačky své pohlaví, věk, výšku a váhu a zjistěte, jaký je váš index tělesné hmotnosti (BMI), např. poměr výšky a váhy u žen.

BMI kalkulačka dětí

Index BMI má svá omezení. Není vhodný pro stanovení nadváhy a obezity u dětí. Stejně tak nevychází správně pro osoby s vysokým podílem svalové hmoty. Pokud jste vysocí, BMI je rovněž zavádějící index (BMI nadhodnocuje podíl tělesného tuku).

Z tohoto důvodu bývá v případě nadváhy a obezity doplňován výpočet BMI indexu u sportovců o měření tělesného tuku z celkové hmotnosti těla. Toto měření se provádí odborníky tzv. kaliperem, kdy je měřena tloušťka kožní řasy na určených místech.

BMI kalkulačka dětí je stejná jako u dospělých. Výsledné hodnoty se pak porovnávají s percentilovými grafy podle pohlaví a věku (známé růstové grafy pro děti a mládež). Pokud bude mít dítě BMI v 80 percentilu, znamená to, že 80 % dětí stejného pohlaví a věku má BMI nižší.

BMI kalkulačka v těhotenství nedává už příliš smysl. Jakékoliv starosti o váhu je potřeba řešit s lékařem. I v těhotenství pamatujte na dostatečný přísun proteinů.

Obvod pasu

V domácích podmínkách můžete využít jednoduché měření obvodu pasu. Jde přitom o velmi dobrý ukazatel zdravotního stavu a hmotnosti. Měření vám ukazuje množství viscerálního (útrobního) tuku v těle.

Obvod si změřte uprostřed mezi spodním okrajem posledního hmatatelného žebra a vrcholem kyčelní kosti.

Ženy

Obvod pasu Zdravotní rizika
do 80 cm žádné
81-85 cm Zvýšené
nad 85 cm Vysoké

Muži

Obvod pasu Zdravotní rizika
do 94 cm žádné
95-102 cm Zvýšené
nad 102 cm Vysoké

Chcete-li se více zabývat právě pasem, vhodná je BMI kalkulačka podle obvodu pasu. Výsledkem bude index A Body Shape Index (ABSI).

Jakékoliv obavy o zdraví je vhodné konzultovat s lékařem. Výsledky výpočtu ideální váhy pak pomůže vyhodnotit a případně doplnit dalšími údaji nutriční terapeut. Výsledky, které dá BMI kalkulačka, můžete využívat průběžně při držení diety a ke kontrole vašich úspěchů. Stejně tak nezapomínejte ani na pohyb, to je základ zdravého životního stylu.

98 %zákazníků náš obchod doporučuje z 4 053 recenzí na Heureka.cz

Sledujte nás a pochlubte se fotkami vašich receptů a hlavně výsledků. #ketomixZobrazit profil

Nemáte ještě účet?

Zaregistrujte se a získejte spousty výhod:

Dárek k narozeninám - nezapomeňte vyplnit datum svého narození

Sleva z opakovaných nákupů

Přehled všech svých objednávek

Rychlá opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovat své údaje

Registrovat se

Nebudete na to sami!

Tisíce lidí jako jste vy zde sdílí svoje výsledky, motivují se navzájem a naši výživoví poradci vám zde zodpoví veškeré vaše otázky. Využijte podpory ostatních a začněte hubnout už dnes!

Přidat se ke skupině

ČLENOVÉ více jak 16 000 členů

Možnosti dopravy

DPD
95 Kč
Zásilkovna
50 Kč