Jaká je vaše ideální váha? BMI kalkulačka zná odpověď

Znáte BMI index? Zaručeně jste o něm slyšeli, možná si ho jen v rychlosti neumíte přesně zařadit. BMI index (Quetelet index) poskytuje informaci o vaší ideální váze. Přečtěte si, jak vytěžit z měření BMI maximum.

Nejlépe samozřejmě zhodnotí vaše zdraví a případná rizika lékař. BMI kalkulačka může představovat důležitý odrazový můstek pro vaše hubnutí a jeho přirozeným pokračováním může být dieta KetoMix. Index BMI je nejčastěji používaný ukazatel nadváhy a míry obezity. Jak tedy funguje BMI kalkulačka?

Co je to BMI

Zkratka BMI je ze slov Body Mass Index. Představuje index tělesné hmotnosti. Základem měření BMI je poměr váhy a výšky.

Nejrychlejší výsledek měření BMI získáte pomocí BMI kalkulačky. Vychází z jednoduchého principu přímé úměry, kdy množství tělesného tuku roste společně s váhou. Z měření BMI si pak také můžete provést výpočet ideální váhy.

A co například měření BMI podle věku? Je to častá otázka, ale věk nemá na BMI žádný vliv.

Jak vypočítat BMI (Body Mass Index)

Základní vzorec pracuje pouze s váhou a výškou. Nebere v úvahu věk, pohlaví ani jakýkoliv další faktor.

Tip! Važte se vždy ve stejnou dobu. Ideální je hned ráno s prázdným močovým měchýřem a prázdným žaludkem. Važte se bosky a bez oblečení.


BMI vzorec je v takovém případě následující: BMI = tělesná hmotnost (kg)/tělesná výška (m)2

Naše zákaznice Lenka měla ve svých 41 letech 98 kilogramů. Při své výšce 175 centimetrů jí vycházelo BMI 32 (98/1,752) V jejím případě už šlo o střední nadváhu. Tu je ještě poměrně snadné dostat zpět na optimální váhu. Pomůže vám třeba dieta KetoMix.

S výpočtem se nemusíte trápit sami. Využijte naši online BMI kalkulačku. Kalkulačka BMI vychází z poměru tělesné váhy a druhé mocniny výšky jedince. Doplněním věku a pohlaví získáte ještě přesnější výsledek.

Vaše vysněná postava je na dosah ruky.
Stačí jen objednat.

Balíček na míru pro ženy

Pekáč buchet se peče v kuchyni, tak pojďte hubnout s námi.

Balíček na míru pro MUŽE

Výsledek měření BMI

Výsledek BMI kalkulačky je pouze orientační. Můžete ho využívat průběžně při držení diety a ke kontrole svých úspěchů. Ideální je konzultace s lékařem a nutričním terapeutem.

Věk Podváha Optimální váha Nadváha Vysoká nadváha Velmi vysoká nadváha
18 - 24 < 19 19 - 24 24 - 29 29 - 39 > 39
25 - 34 < 20 20 - 25 25 - 30 30 - 40 > 40
35 - 44 < 21 21 - 26 26 - 31 31 - 41 > 41
45 - 54 < 22 22 - 27 27 - 32 32 - 42 > 42
55 - 64 < 23 23 - 28 28 - 33 33 - 43 > 43
65+ < 24 24 - 29 29 - 34 34 - 44 > 44

Podváha

Podváha značí nepoměr tělesné výšky k váze. Může a nemusí jít o příznak nemoci. Často jde o důsledek dlouhodobě nevyváženého energetického příjmu a výdeje.

Tělu při podváze chybí některé důležité živiny, esenciální aminokyseliny, nenasycené mastné kyseliny, vitaminy, minerály. U dětí a dospívajících pak podváha představuje riziko zpomaleného vývoje, sníženou obranyschopnost organismu, vyčerpanost a únavu.

Optimální váha

Pokud vám podle BMI vyšla optimální váha, můžete si gratulovat. Neusněte na vavřínech. Pokračujte v aktivním životním stylu, hýbejte se, vybírejte zdravé potraviny. Udržujte se zdraví.

Tip! Chcete ještě doladit svou váhu? Pořiďte si dietní balíček na týden. Máme variantu pro muže i pro ženy.

Nadváha

Nadváha je prakticky předstupeň obezity. Riziko zdravotních komplikací se zvyšuje. Nadváha s sebou nese vyšší zatížení orgánů. Její příčiny ale mohou být různé:

  • vyšší energetický příjem oproti výdeji,
  • genetické predispozice,
  • nedostatek pohybu a fyzické aktivity,
  • nevhodné stravovací návyky,
  • léky a přibírání pod vlivem léčby,
  • stres, psychické problémy,
  • nedostatečný pitný režim.

Tip! Zatočte s nadváhou co nejdříve a co nejefektivněji bez jojo efektu. To pravé řešení je dietní program na 4 týdny. Varianta pro muže obsahuje kromě jiného jídla s příchutí slaniny a kari. Ve variantě pro ženy najdete zase pudink, palačinky a sladké kaše.

Vysoká a velmi vysoká nadváha

O velmi vysoké nadváze hovoříme ve chvíli, kdy tuková tkáň a v ní obsažená energetická zásoba stoupla nad obvyklou úroveň a hrozí už poškozením zdraví. Velmi vysoká nadváha je stav, který už vyžaduje zásah a změnu životního stylu.

I s velmi vysokou nadváhou můžete zatočit prostřednictvím diety KetoMix. Vhodná je komplexní desetitýdenní varianta. Vždy je ale vhodné konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem.

Jak se počítá BMI u dětí?

BMI kalkulačka dětí pracuje na stejném principu jako měření BMI dospělých. Výsledné hodnoty se pak porovnávají s percentilovými grafy podle pohlaví a věku (známé růstové grafy pro děti a mládež). Pokud má dítě BMI v 80 percentilu, znamená to, že 80 % dětí stejného pohlaví a věku má BMI nižší.

Co je ABSI?

ABSI vychází z údaje BMI. Pokud vám tento výpočet BMI nestačí a chcete jít více do hloubky, vyzkoušejte ABSI. A Body Shape Index zahrnuje ve svém výpočtu kromě základních dvou veličin výšky a váhy, také obvod pasu. ABSI se soustředí na to, kde uvedenou váhu nosíte. Vzorec je už přece jen složitý a raději ho svěřte některé z kalkulaček.

Obvod pasu - ukazatel zdravotního stavu

Vezměte si ještě metr do ruky a změřte si obvod pasu a obvod boků. V domácích podmínkách můžete místo složitého výpočtu ABSI využít jednoduché měření WHR (Waist Hip Ratio). Jde o velmi dobrý ukazatel zdravotního stavu a hmotnosti. Výpočet je jednoduchý. Jde o poměr obvodu pasu k obvodu boků. 

Význam WHR spočívá v určení rozložení tuků v těle, resp. v oblasti břicha. Nevýhoda spočívá v tom, že nezohledňuje výšku ani váhu. Z tohoto parametru neurčíte, kolik a zda je potřeba zhubnout. Tuto skutečnost vám ale prozradí právě měření BMI. S údaji WHR a BMI máte základní informaci o své váze kompletní.

Měření vám ukazuje množství viscerálního (útrobního) tuku v těle. Tedy přesně toho tuku, který se ukládá v okolí orgánů. Tento tuk se usazuje v oblasti břicha a je nejen kosmetickou překážkou, ale také představuje vyšší riziko srdečních chorob, hladiny cholesterolu, onemocnění cév, srdce.

Tip! Obvod pasu si změřte uprostřed mezi spodním okrajem posledního hmatatelného žebra a vrcholem kyčelní kosti. Obvod boků měřte v nejširším místě pánve.


Jakékoliv obavy o zdraví konzultujte s lékařem. Výsledky výpočtu ideální váhy vám pak pomůže vyhodnotit a případně doplnit dalšími údaji nutriční terapeut. Stejně tak nezapomínejte ani na pohyb, to je základ zdravého životního stylu.