Co dělat, když máte při dietě chuť na sladké

Známe to všichni. Po dobrém obědě máte chuť na dezert nebo ve stresových situacích máte tendenci sáhnout po něčem sladkém. Mlsná přichází většinou neočekávaně a o to víc na ni musíte myslet. Jak ale zahnat chuť na sladké, pokud držíte keto dietu anebo nechcete přijímat cukry navíc?

Pokud dodržujete vyváženou stravu, pauzy mezi jídly nejsou velké, máte dostatečné množství spánku a netrpíte depresí, chuť na sladké by se vám měla zcela vyhnout. Jak už to ale bývá, realita je jiná. Chuť na sladké přichází často nečekaně a také nárazově. A co ji způsobuje? Nízká hladina cukru v krvi.

Mějte pevnou vůli a vydržte

I když se to snadněji napíše, než udělá, zkuste chuť na sladké přečkat. Pomoct si můžete třeba žvýkačkou bez cukru. Věřte, že chuť na sladké se již po pár minutách sníží na minimum. Dalším vhodným typem je změnit vykonávanou činnost a na chuť zapomenout. Příkladem může být pohyb. Při jakékoli sportovní aktivitě zaměstnáte mozek i ruce a není prostor na myšlenky na cukr. Navíc se při pohybu vyplavují endorfiny (hormony štěstí), které mohou cukr nahradit.

Doplňujte pravidelně tekutiny

Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízeň. Doplňovat pravidelně tekutiny je tedy skvělá metoda, jak zahnat chuť na sladké. Pitný režim je i důležitý pro naše tělo, nejen na zahnání mlsné. Uvařte si například čaj a pijte ho ještě vlažný. Mějte neustále po ruce láhev s vodou a jakmile přijde chuť, napijte se. Někomu může pomoci malá káva s kapkou smetany.

Přelstěte chuť tukem

Pokud vás „honí mlsná“ sáhněte raději po zdravém tuku. Tím myslíme např. ořechy nebo semínka. Dejte pozor ale na množství, stačí opravdu pár kousků. Dlouhé žvýkání zažene spolehlivě jakékoliv chutě.

Ovoce a zelenina je nejlepší volbou

Při keto dietě zažeňte chuť na sladké povolenou zeleninou a ovocem. Vyzkoušet můžete bobulovité ovoce (jahody, borůvky, maliny) nebo okurku, salátové listy, zelenou papriku apod.

Dopřejte tělu bílkoviny

Potraviny s vysokým obsahem bílkovin s přehledem zaženou chuť na sladké. Vyzkoušejte kousek kvalitní šunky nebo kuřecí steak. A pokud zrovna nemáte nic takového po ruce, sáhněte po skvělé alternativě a tou je např. sušené maso.

Zkuste speciální keto sladkosti

Další skvělé řešení, jak si uhlídat povolenou míru sacharidů a udržet se v ketóze, jsou různé sladkosti. Ale pozor, jen ty, které jsou určené přímo pro keto dietu a nízkosacharidové stravování. Běžně k dostání jsou různé proteinové tyčinky, pudinky, palačinky, kaše nebo čokolády a ořechové krémy slazené např. stévií či maltitolem.

Všeho s mírou a chuť na sladké se časem sama vytratí

Důležité pravidlo je, nepodlehnout chutím až moc. Řiďte se svým jídelníčkem. Nemělo by se stávat, že místo pár oříšků najednou sníte celý pytlík nebo z kousku ovoce celá mísa. Chuť na sladké bude časem slábnout, stačí jen vydržet, překonat to pokušení a budete mít vyhráno. Je to o psychické stránce a pevné vůli. Věřte nám, že nakonec chutě úplně vymizí. Pokud držíte ketogenní nebo nízkosacharidovou dietu, tělo si časem odvykne na cukr a vy začnete vnímat rozdíly v míře sladkosti různých potravin.

Osvědčený recept na zahnání chutí si musí každý najít sám. Někomu můžeme pomoct voda, jinému kus zeleniny, dalšímu ořechy, semínka nebo proteinová tyčinka.