Jaký dopad má hubnutí na vlasy?

Při redukci váhy prochází naše tělo mnoha změnami. Dopad hubnutí na vlasy je jedním z aspektů, který často přehlížíme. Přitom si zasluhuje naši náležitou pozornost.

Pokud plánujete dietu a chcete problémům s vlasy předcházet, pak jste tady správně. V tomto článku se budeme také zabývat tím, jak hubnutí ovlivňuje vlasy, jejich kvalitu a jaká rizika s hubnutím mohou souviset.

V boji proti vypadávání vlasů, vám může pomůci kolagen. Zkuste ten náš.

 

Vypadávání vlasů

Na vypadávání vlasů není nic špatného. Je zcela přirozené, když denně vypadne do cca sta vlasů. Za normálních okolností nám stále narůstají vlasy nové a dochází tak k jejich přirozené obnově. Pokud už vlasů padá více, je potřeba pátrat po příčině. I toto číslo je samozřejmě zcela individuální.

Důvodů, proč vypadávají vlasy, je mnoho. Najít příčinu je poměrně složitý úkol.

 • Nedostatek železa. Jde o ověřený fakt, že nedostatek železa se podepíše i na stavu vaší kštice. Železo lze naštěstí snadno doplňovat. O jeho nedostatku ale mnohdy ani nevíme. Riziko se týká menstruujících žen, vegetariánů, veganů, ale i dárců krve.
 • Nedostatek vitamínu B7. 
 • Nedostatek zinku.
 • Stres a psychické problémy. Stres se podle mnoha výzkumů považuje za jednu z nejběžnějších příčin ztráty vlasů.
 • Nedostatek bílkovin a celkově přijaté energie. Tělo si při nedostatku základních živin upřednostňuje vlastní správné fungování. Energii použije pro přežití. Vlasy udržet nepotřebuje a ani je nepotřebuje živit.

Celkově tedy sečteno a podtrženo: Nedostatek důležitých živin a vysoký stres mohou způsobit nadměrné vypadávání vlasů, jejich řídnutí a nakonec i vznik plešatých míst.

Jak hubnutí ovlivňuje vlasy

Jedním z dopadů hubnutí na vlasy je tedy opravdu vypadávání. Redukce váhy se na vlasech může projevit i jinak:

 • Oslabení vlasů. Diety s nízkým obsahem sacharidů a vyšším příjmem tuků mohou jít ruku v ruce s nedostatkem vitamínu B a příjmem dalších živin, jako jsou zinek nebo biotin. Všechny zmíněné látky jsou pro vlasy důležité.
 • Dehydratace vlasů. Špatně vedená dieta může způsobit dehydrataci těla, což může ovlivnit také hydrataci vlasů. Vlasy jsou suché, lámavé a křehké.
 • Změny v textuře. Některé ženy mohou pozorovat změny v textuře svých vlasů. Může se stát, že vlasy budou méně lesklé a hladké.

Jak při hubnutí zabránit problémům s vlasy

Ačkoliv je hubnutí často příčinou vypadávání a zhoršení kvality vlasů, dá se s tím něco dělat. Dodržujte několik jednoduchých zásad a vlasy zůstanou takové, jaké jste měli před dietou.

 • Dopřávejte si stravu bohatou na živiny. Soustřeďte se na dostatek bílkovin ve stravě. Bílkoviny jsou podstatnou složkou ketogenní diety. Přitom také poskytují vlasům důležité aminokyseliny. Pravidelně doplňujte také potraviny bohaté na vitamíny B, zinek a biotin. Dejte si ořechy, semena, avokádo a tmavý listový zelený salát.
 • Podpořte fungování organismu dostatkem tekutin. Ujistěte se, že pijete dostatek vody, abyste udrželi hydrataci těla i vlasů.
 • Omezte stres. Zkuste najít způsoby, jak snížit stres. Pro začátek třeba jógou, meditací nebo relaxačním cvičením.
 • Vyhněte se drastickým dietám. Čím méně kalorií za den přijmete, tím více vás budou trápit vlasy.

Pokud máte s vypadáváním vlasů problém a nevíte, jak ho vyřešit, svěřte se odborníkovi. Lékař vám doporučí vhodné doplňky stravy nebo začne pátrat po dalších příčinách.

Pokud potřebujete zatočit s váhou, mohou pro vás být diety důležité. Ve většině případů stačí, když budete mít na paměti, že i hubnutí má dopad na vlasy. Pokud k hubnutí přistoupíte s rozvahou a pokusíte se rovnou minimalizovat rizika např. konzumací vhodných doplňků, budete mít prakticky vyhráno.