10 potravin, které vám posílí imunitu

Podzim a příchod jara jsou obdobími rychlého střídání teplot. Také je to doba, kdy se o naše tělo pokouší nejrůznější viry. Těm totiž právě takové podzimní sychravo vyhovuje. Jak se s jejich útokem vypořádá naše tělo závisí na stavu imunitního systému. 

Imunitní systém hraje zásadní roli při obraně těla nejen před podzimními rýmičkami a virózami. Účastní se boje i proti závažným chorobám. Určitě už vás napadla otázka, jak posílit imunitu. A přemýšleli jste o tom, jak posílit imunitu jen pomocí jídel, která se běžně konzumují? Jde to? Nebo jsou jediným řešením vitamíny na imunitu z lékárny? Přečtěte si náš článek, zjistíte více. 

Co je to imunita?   

Imunita je schopnost organismu rozeznat cizorodé látky z vnějšího prostředí, bránit jejich vniknutí do organismu a zajišťovat jejich likvidaci uvnitř organismu. Stejně tak imunita reaguje na vznik cizorodých částic uvnitř organismu (např. nádorové buňky) a spouští imunitní reakci. 

Imunitu můžeme dělit podle typu obrany. Na jedné straně je to buněčná imunita a k tomu jí pomáhá látková imunita. 

Buněčná imunita

Co je to buněčná imunita? Buněčná imunita se podílí na boji proti mnoha infekčním onemocněním. Zajišťují ji bílé krvinky. Bílé krvinky putují v cévách a vyhledávají cizorodé látky, které odlišují od látek organismu vlastní. Bílých krvinek existuje několik typů. K nejdůležitějším patří fagocytální buňky, B a T lymfocyty. 

Látková imunita

Látková imunita pracuje s protilátkami. Látková imunita se vztahuje k tvorbě protilátek označovaných imunoglobuliny. Jde o látky, které produkují B lymfocyty. Ty se naváží na antigen, povrch parazita nebo viru a ten zneškodní. 

Imunita po covidu?

Imunita ve zjednodušeném pojetí znamená schopnost ubránit se chodobám. Lidský imunitní systém je schopný přizpůsobovat se i novým nemocem. Buněčná imunita některých lidí se prokázala jako účinná v boji proti novému koronaviru, se kterým se tělo do té doby ještě nesetkalo. Vystavení infekci koronaviru navíc ukázalo, že dochází ke vzniku dlouhodobé buněčné imunity v T lymfocytech. Imunita po covidu je díky buněčné imunitě prostředek k získání kolektivní imunity.

Vir jako takový se evolučně mění. Varianta omikron však dokáže buněčnou imunitu vzniklou předchozími onemocněními koronaviru obcházet. Dokonce se prokázalo, že onemocnění a získání imunity po covidu dřívějších variant snižuje imunitní odpověď u omikronu. Osoby tak mají vyšší šanci nákazy na omikron. Imunita po omikronu se nakonec ukázala také jako výrazně nižší než u předchozích variant. Omikronem se můžete nakazit poměrně snadno opakovaně.  

Rada! Pomáhejte svému imunitnímu systému, jak jen to jde. Začněte s tím nejpřirozenějším, čím můžete. Jídlem. 

Jak posílit imunitu?

Posílení imunity je důležité nejen při prevenci koronaviru a dalších virů, ale i na choroby výrazně nebezpečnější. Co byste si měli naservírovat pro svou imunitu? 

Jogurty

Jogurty a obecně všechny zakysané výrobky obsahují důležitá probiotika. Podobnou funkci má i mléčně kvašená zelenina. Proč jsou probiotika užitečná? Starají se o čistá střeva. Zakysané výrobky obsahují “živé bakterie”. V těle se tak zbytečně dlouho nezdržují nevhodné látky. Zdravá střeva jsou překvapivě základem silné imunity a zdraví těla.  

Česnek

Nejspíš jste slyšeli, že je česnek zdravý. Ale víte proč? Obsahuje selen a látku alicin, která podle studií snižuje riziko nachlazení. Najdete v něm vitamin A pro naše oči, vitamin B pro metabolismus a antioxidant vitamin C. Nejlepší účinky má v syrovém stavu. Dokáže také regulovat hladinu cholesterolu v krvi a pomáhá bojovat proti virům, bakteriím a infekcím. Působí antibioticky a protibakteriálně. Pokud vám je proti srstí dát si ho syrový, použijte ho restovaný jako přílohu do zeleninového salátu nebo jako dochucovadlo jídel. 

Citrusy

Citrusy obsahují vitamin C. Nemusíte se ale cpát citronem. Do citrusů, které mají pozitivní vliv na imunitní systém a obsahují vitamín C, patří také grapefruity, pomeranče, mandarinky. Ale třeba takový citron v ranním čaji rozhodně může být dobrý start dne. 

Tip! Zajímá vás, které naše ovoce nebo zelenina vám dodá nejvíce vitaminu C? Jde o šípek. Podívejte se na náš článek o podzimních potravinách, který je vitaminem C přímo nabitý. 

Zázvor

Najít si oblibu v konzumaci zázvoru nemusí být úplně jednoduché. Ale jíst ho má smysl. Zkuste proto zázvorový sirup, nebo zázvor v asijských pokrmech. Zázvor obsahuje látky s antioxidačním účinkem a posiluje imunitní systém v období chřipek. Snižuje také cholesterol v krvi a pomáhá při žaludečních nevolnostech. Podobný efekt jako zázvor má i kurkuma. Má výraznou žlutou barvu a kromě antioxidačních účinků také skvěle funguje při regeneraci svalů po námaze. 

Mandle

Ořechy, ideálně mandle, jsou plné látek, které mohou pomoci chránit tělo proti infekci. Ořechy obsahují zdravé tuky a v tucích rozpustný vitamín E. Vitamín E je účinný pomocník při boji s infekčními nemocemi. 

Tip! Ideální je namočit ořechy před konzumací na několik hodin do vody. Tělo z nich tak využije maximum. 

Žampióny 

Nezapomínejte v jídelníčku ani na houby. Žampiony dodají tělu selen a vitamin B. Dostatek selenu v těle zajišťuje obranu proti chřipce a vitamin B je důležitý pro celý imunitní systém. Žampiony se hodí jako náhrada masa ve vegetariánských pokrmech. 

Zelená zelenina

O důležitosti zeleniny ve stravě jste zajisté slyšeli. Co si vybrat ze zeleniny pro posílení imunity? Sáhněte po brokolici, špenátu, květáku, kapustě, nebo zelí. Všechny jsou nabité vitamíny podporující imunitu. Obsahují vitamin C, B, A. Ideální je konzumace syrové zeleniny. U brokolice to ale samozřejmě podstupovat nebudete. V rámci tepelné úpravy vařte zeleninu co nejkratší dobu, ať její hodnotné látky varem neničíte. 

Červená paprika

Červená paprika je další zelenina, která by neměla v době podzimních a jarních změn počasí chybět. Obsahuje vysoký podíl vitamínu C a je zdrojem beta-karotenu, který se přemění na vitamin A. Pomáhá tak se zdravím očí kůže. K opalování na lyžích si klidně přibalte červenou papriku. 

Zelené čaje

Dostatek tekutin a pitný režim je základem zdravého životního stylu. Zařaďte do něj zelený čaj. Neobsahuje kofein, zato obsahuje flavonoidy, které podporují imunitní systém a brání nachlazení. 

Fazole

Naučte se jíst fazole. A je docela jedno, které to budou. Může jít o bílé, červené, černé, adzuki. Všechny obsahují hořčík, dále také vysoký podíl bílkovin, vlákniny, draslíku. Najdete v nich také vitamin B a další protizánětlivé složky. Mají jednoznačně důležitou důležitou roli v buněčné tvorbě. 

Nebude na škodu, když jídelníček doplníte vitamínovými tabletami. Před chladnou zimou nastartujete imunitu také správně provedeným detoxem. Nevíte jak na něj? Rozhodně neplánujte drastickou výplachovou hladovku. I detox může být příjemná zkušenost. Přečtěte si o podzimním detoxu více

Vaše vysněná postava je na dosah ruky.
Stačí jen objednat.

Balíček na míru pro ženy

Pekáč buchet se peče v kuchyni, tak pojďte hubnout s námi.

Balíček na míru pro MUŽE