Jak zhubnout bez cvičení?

Tělocvik vás ve škole nebavil, do sportovních kroužků vás rodiče přihlásili a pak vás do nich celou dobu nutili, a doteď pro vás sportovní aktivity nepředstavují nic lákavého. Nesnášíte, když se zpotíte, nebo se při cvičení cítíte nesvá nebo až trapně? Přesto chcete bojovat s nadbytečnými kilogramy a hledáte cestu, jak zhubnout bez cvičení. A jde to vůbec?

Ano, cesty, jak zhubnout bez cvičení existují. Hubnutí bez cvičení je ale rozhodně složitější, než hubnutí za pomoci sportu. Cvičení urychluje hubnutí a pomůže vám rychleji se zbavit tuku. Sport navíc zlepšuje náladu, vyplavuje endorfiny do těla, pozitivně ovlivňuje metabolismus, zvyšuje dobrý cholesterol a snižuje tlak. Společně s dostatkem spánku je to perfektní hubnoucí kombinace. Ale pokud z nějakého důvodu, třeba zdravotního, cvičit nechcete a nemůžete, ukážeme vám, jak zhubnout bez cvičení.

Jak zhubnout bez cvičení?

Na cestě, jak zhubnout bez cvičení, bude tedy zásadní roli hrát jídlo. Nepouštějte se do razantních diet typu “ode dneška jím na oběd jen salát”, “po páté hodině večer nejím”. Jak zhubnout bez cvičení neznamená, že nebudete jíst. Svému tělu potřebujete i nadále dodávat energii, aby fungovalo, abyste vy mohli provádět každodenní činnosti. Zakázat si jídlo vede jedině ke zdravotním problémům.

Co ale můžete udělat a co vám pomůže, jak zhubnout bez cvičení, využijte váš tuk uložený v těle jako zdroj energie. Organismus standardně využívá jako zdroj energie sacharidy, které mu dodáte v jídle. Tuk, který z jídla nevyužije jako zdroj energie, ukládá na horší časy a vám se ukládá na bocích, stehnech. A pak se třeba trápíte, jak zhubnout břicho bez cvičení.

Na vás je, abyste v těle nastolili takový stav, aby si organismus sáhl na tyto uložené zdroje tuku a využil zásoby uložené na horší časy. Jak to udělat?

Energetický příjem denně

Nejprve se podívejme, jaká by měl být přibližný energetický příjem za den aniž byste řešili, jak zhubnout bez cvičení. Obecně se uvádí tyto údaje (pokud nehubnete, závodně nesportujete a jde jen o dodání energie potřebné pro běžné fungování těla):

  • minimální denní příjem je 1 000 kcal (4 186 kJ),
  • ženy se sedavým zaměstnáním 1 470 kcal (6 150 kJ),
  • děti, dospívající dívky, aktivní ženy, muži s nenáročným zaměstnáním 2 150 kcal (9000 kJ),
  • dospívající kluci a aktivní muži 2 440 kcal (10200 kJ).

Hubnutí pomocí jídla

Aby došlo k tomu, že si tělo vezme energii uloženou v tucích, je potřeba razantně snížit příjem sacharidů. Místo sacharidů, škrobů i cukrů, je potřeba tělo zásobovat kvalitními bílkovinami, vlákninou i tukem. Tato dieta se nazývá nízkosacharidová, setkáte se i s označením bílkovinová nebo keto dieta, které fungují na stejném principu, tedy striktní omezení sacharidů.

Princip ketodiety

Keto dieta je založená na příjmu do 50 gramů sacharidů denně. Po několika dnech této stravy tělo přejde na využívání tuků jako zdroje energie a bude v tzv. ketóze. Obvykle to nastává po 48 hodinách. Právě tento stav je to nejlepší, když hledáte možnost, jak zhubnout bez cvičení.

Sestavit si jídelníček, který by splňoval tato kritéria a podpořil snahu, jak zhubnout bez cvičení, není nijak zvlášť jednoduché, pokud jste o této dietě nikdy předtím neslyšeli a nezkoušeli ji. Ideální je nechat sestavení jídelníčku na odbornících a využít připravené dietní plány.

Rada! Získávejte informace, studujte knihy o ketóze, inspirujte se recepty, ketodietě, přečtěte si diskuze, abyste znali i zkušenosti ostatních a případně problémy, se kterými se potýkali.


Naštěstí jsou k dostání i pokrmy, které zcela pokryjí tyto potřeby a jsou v souladu se snahou, jak zhubnout bez cvičení. A nemusí jít jen o jednotlivá jídla, dají se pořídit týdenní balíčky, ale i menu na dva až čtyři týdny určené pro keto dietu. Po celou dobu se o vaření nebudete muset starat. V mezičase se můžete blíže seznamovat s tím, jaká jídla připravovat. Tyto balíčky KetoMix splňují veškeré požadavky Státní zemědělské a potravinářské inspekce a dle certifikace také spotřebiteli zaručují dostatečný příjem energie v denní dávce.  

Rada! Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin. Pro správné spalování a průběh ketózy je důležité pít. Doporučuje se až 3 litry neslazených tekutin denně.

Jak rychle se hubne?

S pomocí ketonové diety se hubne velmi rychle. Ketonová dieta je i odpovědí na to, jak rychle zhubnout 10 kg. Ne každý by ale měl 10 kilogramů opravdu zhubnout. Využijte BMI kalkulačku, abyste si zjistili, zda nadváhu vůbec máte. BMI představuje index tělesné hmotnosti. K výpočtu je potřeba jen výška, váha a věk. Dalším zkoušením pak zjistíte, kolik byste měli zhubnout, aby vaše BMI bylo v normě.

Kolik ale nakonec budete chtít zhubnout je jen na vás. Je potřeba zapojit také zdravý rozum, jak zhubnout bez cvičení. Ketodieta je ale opravdu rychlá a účinná i v případě, jak zhubnout 10 kg bez cvičení. V redukční fázi diety, tedy té, kdy vaše tělo funguje pouze s potravinami bez sacharadů by měla trvat minimálně jeden týden a neměla by překročit osm týdnů. Tuto první fázi ukončete ve chvíli, kdy zhubnete na potřebnou váhu.

Tip! I ve druhé fázi si dejte pozor, abyste znovu nezačali jíst stejně jako před zahájením hubnutí. Stále dodržujte a hlídejte přijaté sacharidy.

Potraviny pro období ketózy

Zcela povolené potraviny v hubnoucí části ketodiety jsou:

  • až půl kila zeleniny (s výjimkou hrášku a mrkve),
  • oříšky, semínka,
  • keto těstoviny,
  • proteinová jídla (palačinky, tyčinky, kaše),
  • maso, a to i sušené.

Opravdu to jde bez cvičení?

Ano, hubnout s ketonovou dietou můžete velmi efektivně i bez dalšího pohybu. Jenže si uvědomte, že každý kilogram svalové hmoty na vašem těle zrychluje váš metabolismus, aniž byste v danou chvíli dělali cokoliv dalšího. I v klidovém stavu musíte své svaly živit. Čím více svalové hmoty máte, tím více energie spalujete. Proto se zamyslete i nad zapojením zajímavého cvičení do vašeho plánu “jak zhubnout bez cvičení”. Tuky se ve svalech spalují rychleji.

Tip! Uvádí se, že 1 kilogram svalové hmoty zrychlí váš metabolismus o 50-100 kcal denně. Klidový metabolismus bude potřebovat více energie a spálí tak kalorie, kterých se potřebujete zbavit.

Jak zhubnout bez diety a cvičení?

Uvědomte si ale, že neexistuje žádná zdravá cesta, jak zhubnout bez diety a cvičení.

Nejprve se zkuste soustředit na to, co jíte. Pokud si dopřáváte tučné salámy, čokolády, sladké nápoje, omezte je. Vašemu tělu to prospěje, ale zázračné hubnutí čekat nemůžete, pokud se zároveň nezačnete hýbat. Večer na spaní se rozhodně necpěte u televize brambůrky, sladkůstkami, raději si vezměte zeleninu. To jsou obecné rady, které uleví vašemu organismu, ale když se nepustíte do výraznější změny životního stylu, nezmění se ani vaše tělo. 

Tip! Naprosto dostačující krok jak zhubnout bez cvičení může být i chůze. Pořiďte si chytré hodinky, abyste viděli, kolik už jste za den udělali kroků, stáhněte si aplikace a sledujte trasu, kterou jste prošli. I chůze může být zábava.

Klíč k úspěchu

Stále však mějte na paměti, že jen těžko zhubnete, pokud tělu nedodáte potřebné živiny. Tělo si je začne v nouzi šetřit a ještě více si je bude ukládat. Hladovění k úspěchu, jak zhubnout bez cvičení, prostě nevede. Pokud byste chtěli hubnout tak, že nebudete jíst, nejspíš byste docílili pouze úbytku svalové hmoty, nebo ztráty vody.

Klíčem pro jakékoliv hubnutí, a to i jak zhubnout bez cvičení, je také dostatek spánku. Málo spánku znamená, že vaše tělo je unavené. Abyste ho nějak probudili a přiměli k akci, dodáte mu obvykle cukry jako rychlý motor. Nedostatek spánku zvyšuje jednoznačně chuť k jídlu.

Rada! Oddělení spánkové medicíny NUDZ (Národní ústav duševního zdraví) provádí výzkumy na poli dostatku spánku a dopadu na zdraví. Kromě jiného se zjistilo, že se zvyšuje riziko cukrovky, vysokého krevního tlaku, ale i depresí při nedostatku spánku.

Hýčkejte se!

Držíte ketodietu, hýbete se, spíte sedm hodin denně a stejně se nestačíte divit, proč nemůžete zhubnout. Na vině může být také to, že jste na sebe příliš tvrdí. U ketodiety je potřeba dodržovat potřebné množství energie pro tělo. Když budete mít snahu hubnout ještě rychleji, můžete se dostat do pasti, ve které se vaše tělo bude bránit, hlídat si vše, co mu z energie dopřejete a dále si ho raději uloží a vaše snaha, jak zhubnout bez cvičení, bude marná. Hubnutí se zpomalí, nebo rovnou zastaví.

Jak je vidět, ani cesta, jak zhubnout bez cvičení, není bez překážek, ale jde to. S doplněním pohybu by byla rychlejší, ale jde to i bez sportu. Podstatné je, abyste se stravovali dostatečně, ale umírněně, přitom ale neztráceli svalovou hmotu. Proto nelenošte a využívejte i drobné příležitosti k aktivitám. S jídlem vám rádi poradíme.